Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Zástupci zemí V4 a Japonska jednali o prohloubení spolupráce

Euroskop, čtk, 26.04.2019

O možnostech prohloubení vzájemné spolupráce i v hospodářské oblasti s Japonskem ve čtvrtek v Bratislavě mluvili na společném jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem premiéři či jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Předseda české vlády Andrej Babiš po jednání upozornil na význam japonských investic v Česku. Konkrétní projekty spolupráce politici během prohlášení pro média nezmínili.

Česko chce podle Babiše pokračovat v tradici schůzek zástupců zemí V4 a Japonska během svého předsednictví ve V4, které Praha převezme na začátku července od Slovenska. "Rádi bychom uspořádali další setkání V4 s panem premiérem Abem v rámci našeho předsednictví v Praze," řekl Babiš.
 
Odpoledne se Babiš sešel na jednání s Abem, kterého pozval na návštěvu Česka, a to u příležitosti 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, které připadne na leden příštího roku.
 
"Pana premiéra jsem vyzval, abychom vylepšili naší obchodní bilanci. My máme negativní bilanci asi 2,3 miliardy dolarů. Proto hledáme nové trhy pro české exportéry. Japonsko je pro nás důležitý trh," řekl Babiš českým novinářům. V Japonsku by se podle něj mohly uplatnit výrobky například českých podniků obranného průmyslu a jiných průmyslových firem.
 

Jednalo se o volném obchodu i olympijských hrách

 
Babiš hovořil s Abem také o možnosti navázání přímého leteckého spojení obou zemí a o olympijských hrách, které bude v příštím roce hostit Tokio. "Český olympijský výbor má projekt otevřít Český dům. V Tokiu hledáme místo pro sochu, která připomene tři olympijské zlaté medaile (Věry Čáslavské) v Tokiu 1964. Pro Japonce je (gymnastka) Věra Čáslavská ikona," řekl Babiš.
 
Hostitel schůzky, slovenský premiér Peter Pellegrini po summitu uvedl, že účastníci schůzky se nevyhnuli ani tématu volného obchodu v době protekcionistických opatření některých zemí. "Rádi bychom vyslali signál, že v době krize multilateralismu dokážeme při zásadních otázkách nacházet globální řešení. V mnoha oblastech není vhodné, aby se přijímala lokální řešení, která nepřispějí ke globální rovnováze," řekl slovenský premiér.
Autor: Euroskop