Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Země V4 podpořily integrační ambice balkánských zemí

Euroskop, čtk, 29.05.2019

Čtveřice středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, podporuje integrační ambice zemí západního Balkánu. Po schůzce ministrů zahraničí států V4 s kolegy ze šesti balkánských zemí to novinářům řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Česko na jednání zastupoval šéf diplomacie Tomáš Petříček.

"My, země V4, uděláme všechno pro to, aby rozšiřování Evropské unie směrem na Balkán bylo jednou z jejích priorit a aby to bylo podpořeno přiměřenými finančními a administrativními nástroji," uvedl Lajčák.

Státy V4 podle Lajčáka očekávají, že Evropská komise doporučí zahájení přístupových rozhovorů EU s Albánii a Severní Makedonií, které patří mezi zmíněný půltucet balkánských států.

"Věříme, že na straně Evropské unie převáží strategické uvažování a odpovědnost za dění na evropském kontinentu a že výsledkem bude pozvánka pro tyto dvě země," řekl Lajčák. Dodal, že návrh na zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií by mohli zástupci členských zemí EU potvrdit v červnu.

Autor: Euroskop