Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Poláci se učí využívat eurofondy

07.11.2005
Polsko očekává, že vstup do Evropské unie mu přinese velké peníze na rozvoj nejen zemědělství, ale i dalších odvětví. Přístup polských rybářů připomíná historky z 80. let o prvních dotacích pro tehdy nové členské země Španělsko a Řecko.

Poláci se učí využívat eurofondy

Dvacetimetrové polské rybářské kutry obvykle potřebují tři až čtyři muže posádky. Pracovníci polské Agentury pro restrukturalizaci a modernizaci zemědělství, pod kterou patří i rybářství, ale v poslední době zjišťují, že u lodí, které jsou určeny k likvidaci a ukončení činnosti kvůli omezení rybolovu v Evropské unii, se počet členů posádek najednou začal zdvojnásobovat.
Důvod je prostý: z fondů EU se posádkám, které přijdou o práci, vyplácí deset tisíc eur na hlavu za podmínky, že nebudou rok vykonávat rybářské povolání. A tak majitelé rybářských kutrů připisují na seznamy posádek "černé duše".
"Pokud seznamy nesouhlasí s dalšími dokumenty, jako jsou doklady o výjezdu z přístavů, tak peníze nevyplácíme. V mnoha případech majitelé dopisují na seznamy své dcery a syny, celé rodiny, ale pochybuji, že opravdu plují na moře," řekl listu Gazeta Wyborcza Zbigniew Rogala ze zmíněné agentury. Rybáři obvykle kontrují tvrzením, že úředníci zbytečně peníze z unie zdržují.

Potěmkinovy vesnice

Polsko očekává, že vstup do Evropské unie mu přinese velké peníze na rozvoj nejen zemědělství, ale i dalších odvětví. Přístup polských rybářů připomíná historky z 80. let o prvních dotacích pro tehdy nové členské země Španělsko a Řecko. Tamní zemědělci třeba žádali o dotace na falešné olivové plantáže, které byly vytvořeny z lepenky a dřeva pro úředníky EU, kontrolující je z letadel. Při posledním rozšiřování unie přitom experti i bruselští úředníci často zdůrazňovali, že správné využití evropských peněz bude jedním z největších problémů nových členských zemí.
Varšava se navíc obává, že s novým rozpočtem Evropské unie, který má předsedající země EU Velká Británie předložit tento týden, budou Poláci kráceni na dotacích určených pro nejchudší evropské regiony. Podle polské eurokomisařky Danuty Hübnerové, která je odpovědná za regionální rozvoj, by Polsko za jistých okolností mohlo přijít až o pět miliard eur ročně ze strukturálních fondů.
"V roce 2006 Polsko ještě nebude dostávat plné dotace, ty mají přijít až s rozpočtem na léta 2007 až 2013," řekla Hübnerová polské edici týdeníku Newsweek. "Objevil se však návrh na to, aby se o novém rozpočtu diskutovalo déle a fungovalo se i v následujících několika letech podle dosavadních pravidel rozpočtu, což by mohlo Polsko stát pět miliard eur ročně."

Rozvoj profesí vázne

Polsko, největší z nových členských zemí EU, si přitom při vyjednávání o vstupu do unie prosadilo hlavně pro své zemědělce lepší podmínky než jiné nové členské státy. Poláci potřebují peníze na infrastrukturu a reformu pracovního trhu, neboť trpí největší mírou nezaměstnanosti v EU - 18 procent. Naopak se objevily zprávy, že Poláci vlastní vinou nevyčerpají peníze určené na profesní rozvoj.
Do roku 2007 má Polsko dostat něco přes dvě miliardy eur na kursy, které mají zlepšit konkurenceschopnost polských pracujících. Kursy jsou už vypsány, od jazykových po psychologické nebo o práci s počítačem. Poláci však o ně nemají zájem. Například v Malopolském vojvodství dosud spotřebovali jen čtvrtinu evropských peněz určených na kursy a školení. Lidé přitom platí buď třeba jen deset procent ceny, nebo jsou kursy i zadarmo.
"Plné jsou jen jazykové kursy," řekl novinářům Tymoteusz Wyszomirski, spoluvlastník firmy pořádající kursy po celém Polsku. "Lidé mají často pocit, že když je něco zadarmo, tak to není dobré."
Problém přitom není jen přístup lidí, jimž je kurs určen. Úředníci říkají, že firmy organizující školení mají potíže splnit podmínky pro výběr evropských peněz, majitelé těchto společností naopak tvrdí, že systém získávání dotací EU je příliš byrokratický, brání firmám třeba lákat zájemce o kursy účinnou reklamou. Peníze určené na přeškolení rolníků nebo žen po mateřské tak zůstávají ležet ladem a potvrzují se předpovědi expertů o tom, že noví členové unie budou mít problémy s tím, jak svého členství správně využít.