Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Telička navrhuje snížení počtu eurokomisařů na polovinu

Euroskop, čtk, 29.08.2017

Počet členů Evropské komise by se měl snížit na polovinu. Zároveň by se měla zdůraznit kontrolní role Evropského parlamentu (EP) vůči Komisi, řekl dnes v Praze novinářům místopředseda EP Pavel Telička (nestraník za ANO). Pokud k reformám nedojde, Evropská unie podle něj nezíská zpět důvěru občanů.

"Komise je přebujelá. Ale nikoli v úřednickém stavu. My dnes máme tak početné kolegium komisařů, že dnes má předseda Komise už problém vymyslet portfolio. Jinými slovy, některá portfolia jsou umělá," řekl Telička. Podle evropských smluv vysílá do EK svého zástupce každý členský stát, v současnosti jich tak je 28.

Telička navrhuje snížení počtu komisařů na 14. "Měla by to být polovička, aby tam mohla být nějaká objektivní rotace," řekl. Podle něj by tento krok navíc přispěl k odstranění vazeb mezi komisaři a členskými státy, takže by se snížila závislost komise na státech. "Realita je dnes taková, že někteří komisaři fungují jako prodloužená ruka členských států," uvedl.

Evropský parlament by měl mít nad Komisí větší kontrolu


Zároveň by podle něj měla posílit role EP vůči Komisi. "Je na místě, aby Parlament měl podstatně větší kompetence ve vztahu ke Komisi, co se týká její kontroly, až po vyslovení její nedůvěry," řekl Telička. Voličům je podle něj třeba zdůrazňovat, že při hlasování v evropských volbách rozhodují i o předsedovi příští Komise.

Reforma unijních institucí je podle Teličky nutná, i když by některá navrhovaná opatření vyžadovala úpravu základních smluv, která by podléhala schválení všemi členskými státy. "Pokud budeme pokračovat tak jako dosud, tak je to pro mě plíživá dezintegrace Evropské unie," varoval. Bez reformy EU se podle něj nepodaří obnovit důvěru evropských občanů k Unii.

Autor: Euroskop