Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Irský premiér Varadkar vystoupil před poslanci EP

Evropský parlament, čtk, 19.01.2018

Tento týden vystoupil před poslanci Evropského parlamentu irský premiér Leo Varadkar. Debatou tak byla odstartována série diskuzí s lídry členských států o budoucnosti EU.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani na úvod rozpravy prohlásil: „Od mého zvolení přesně před rokem jsem zdůrazňoval nezbytnost přiblížení Evropy k občanům. Očekávají, že přijmeme řešení v oblasti zaměstnanosti, migračních toků, bezpečnosti a obrany. Otevřená diskuse mezi poslanci a lídry EU bude prospěšná pro naše občany na celém kontinentu. Evropský parlament, jedinou přímo volenou instituci EU, zasazuje tam, kam patří – do srdce diskuse o budoucnosti Evropy.“

Irský předseda vlády Varadkar prohlásil: "Evropský ideál byl vždy inspirován duchem optimismu a vírou v lepší budoucnost. Tento ideál prošel zkouškami, ale nebyl zničen. Na základě našich minulých úspěchů máme novou chuť čelit výzvám budoucnosti."

 

Varadkar: Je potřeba zkvalitnit unijní demokracii

 

Premiér Varadkar zároveň představil svou vizi reformy EU. Zdůraznil přitom zejména potřebu zkvalitnit demokracii - například prostřednictvím celounijních kandidátských listin, dokončením hospodářské a měnové unie a zajištěním, že velké korporace přispějí k placení daní spravedlivým dílem.

V měsíci, kdy si Irsko připomíná 45 let od vstupu do EU, vyjádřil premiér této ostrovní země svou vděčnost poslancům za jejich podporu a solidaritu v jednáních o brexitu.

Poukázal také na důležitost naplnění slibů daných v procesu jednání a nutnost jejich přetavení do praxe.

 

Varadkarův projev měl pozitivní ohlas 

 

Většina lídrů politických skupin v EP přivítala výzvu irského premiéra na posílení demokratičnosti Unie, která by měla přijímat konkrétní opatření na ochranu způsobu života, hodnot a identit svých občanů a zajišťovat jim bezpečnost, sociální péči a prosperitu v globalizovaném světě.

Mnoho řečníků také zdůraznilo, že členské státy a občané jsou společně silnější.

Poslanci také znovu zdůraznili odhodlání stát po boku Irska v jednáních o brexitu a zasadili se za plné respektování Velkopáteční dohody.

Autor: Euroskop