Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Juncker chce zrychlit a zjednodušit rozhodování EU

Euroskop, čtk, 19.02.2018

 Evropská unie musí podle šéfa Komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku. V otázkách zahraniční politiky by podle něj neměla být v Evropské radě potřeba jednomyslnost. Juncker to prohlásil v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci.

"Není možné, že musíme vždy rozhodovat jednomyslně v otázkách bezpečnosti a zahraniční politiky," nechal se slyšet Juncker. "Stále znovu zjišťujeme, že konsenzuálních jednomyslných rozhodnutí nejsme schopni," zdůvodnil své přesvědčení. Týká se to podle něj tak odlišných otázek jako jsou lidská práva v Číně nebo postoj k Jeruzalému jako hlavnímu městu Izraele.

Je podle něj jasné, že například v otázkách vysílání vojáků, bude vždy třeba jednomyslného rozhodnutí, v řadě dalších oblastí ale není nutné. Měnit evropské smlouvy kvůli tomu podle Junckera není třeba, stačí rozhodnutí Evropské rady.

Podobně se v pátek na konferenci vyjádřila také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. I ona se vyslovila pro většinové rozhodování v zahraničněpolitických otázkách.

 

Šlechtová: O této změně musí česká vláda teprve jednat

 

Česká vláda se podle ministryně obrany Karly Šlechtové možnou změnou zatím nezabývala. "V tuto chvíli to bude teprve na programu jednání naší vlády," řekla v Mnichově ČTK a České televizi.

"Samozřejmě je to otázka, protože už se nám stalo v rámci kvót, že jsme byli přehlasováni v této věci, a nedomnívám se, že obrana naší země by měla být rozhodována někým jiným než naším státem," dala najevo svůj osobní postoj.

Juncker během konference také vyzval k větší emancipaci Evropy ve vojenské oblasti. Neměla by ale být zaměřena proti NATO nebo USA, míní. "Ty aktivity se musí propojovat a musí se doplňovat," myslí si i Šlechtová o součinnosti NATO a loni vzniklé stálé spolupráce v obranné oblasti mezi zeměmi Evropské unie (PESCO).

 

Západní Balkán musí vyřešit především své hraniční sporyZa významné Juncker považuje nabídnout členství v EU státům západního Balkánu. Podmínkou je ale vyřešení jejich hraničních sporů. "Vidíme tam mnoho hraničních sporů, které musejí být vyřešeny, než můžeme udělat další krok," řekl šéf Evropské komise.

Juncker je zklamán sporem mezi Chorvatskem a Slovinskem, který podle něj tyto dva státy před vstupem do EU neřešily. V případě dalších možných států EU se taková situace nesmí opakovat, zdůraznil.

Autor: Euroskop