Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Europoslanci odhlasovali termín evropských voleb 2019

Euroskop, Evropský parlament, 19.04.2018

Příští evropské volby se budou konat ve dnech 23. - 26. května 2019. Poslanci ve středu podpořili návrh Rady a schválili také kalendář dílčích zasedání na rok 2019.

Datum evropských voleb navrhla Konference předsedů, sdružující předsedu Evropského parlamentu a lídry politických skupin v EP, již 11. ledna. Následně se jím zabývala Rada EU, která ho 13. března formálně předložila a zaslala poslancům. Návrh zpracoval výbor EP pro ústavní záležitosti, který jej podpořil v pondělí večer a předal europoslancům ke schválení na plenárním zasedání, kteří návrh schválili ve středu 18. dubna. Volbám do EP bude též přizpůsoben parlamentní kalendář dílčích zasedání na rok 2019, který poslanci schválili v samostatném hlasování.

Očekává se, že Rada po konzultaci s Evropským parlamentem dokončí celý proces před koncem června 2018, aby zemím EU dala dostatek času příští evropské volby zorganizovat. „Příští volby do Evropského parlamentu proběhnou ve dnech 23. - 26. května 2019. Čas se krátí. Občané Evropské unie přistoupí k volebním urnám, aby si již podeváté zvolili Evropský parlament a zapojili se tak do jeho práce," uvedla europoslankyně Danuta Hübnerová.

Autor: Euroskop, Evropský parlament