Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Účetní dvůr EU by podle Babiše měl mít větší váhu

Euroskop, čtk, 11.11.2019

Český premiér Andrej Babiš si přeje větší váhu Evropského účetního dvora (EÚD) při rozhodování o finančních tocích uvnitř Evropské unie. Poukázal na to v pátek v Lucemburku při návštěvě sídla instituce, která kontroluje účetnictví všech příjmů a výdajů EU a jejích orgánů.

Evropský účetní dvůr (EÚD), založený v roce 1977, dbá na to, aby byly finanční prostředky EU vynakládány podle schválených zásad a na určené účely. V případě nesrovnalostí však účetní dvůr nemá exekutivní pravomoci.

"Myslím, že je to důležitá instituce, kterou my na Evropské radě úplně nevnímáme. Měli bychom možná více čerpat z jejích informací, protože je to instituce, která poukazuje na úspory, kterých bychom v rámci evropských institucí měli a mohli dosáhnout," komentoval Babiš svou návštěvu pro české novináře.

Český premiér se domnívá, že například u Evropského parlamentu, který má právě v Lucemburku generální sekretariát, a také u Evropské komise jsou "obrovské částky, které by se asi daly ušetřit". Babiš řekl, že pro něj schůzka se zástupci EÚD byla inspirativní a že je nyní "vyzbrojen" na debatu o příštím rozpočtu Evropské unie.

U Evropského účetního dvora pracuje i 31 Čechů


O své činnosti Evropský účetní dvůr každoročně informuje ve výroční zprávě, která je podkladem pro kontrolní činnost Evropského parlamentu. Ze zprávy zveřejněné minulý měsíc vyplývá, že míra chybovosti v rozpočtových výdajích EU loni mírně stoupla na 2,6 procenta z předloňských 2,4 procenta. V roce 2016 to bylo 3,1 procenta.

Dvůr během auditu za rok 2018 zjistil devět podezření z podvodu, které oznámil Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Jedno podezření se týká ČR, a to neupřesněné veřejné zakázky v oblasti hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

EÚD zaměstnává přibližně 900 odborníků, z toho 31 z České republiky. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců EÚD tvoří auditoři. Účetní dvůr loni provedl nejvíc auditních dnů v Itálii (335), Německu (347) a Polsku (335). V České republice experti strávili auditem dohromady 101 dní, sdělil dnes ČTK Damijan Fišer z tiskového odboru EÚD.

Autor: Euroskop