Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ministři obrany schválí třetí vlnu projektů PESCO

Euroskop, 12.11.2019

Prvním diskuzním bodem Rady pro zahraniční věci (FAC) ve formátu minstrů obrany bude Stálá strukturovaná spolupráce (PESCO) a koherence obranných iniciativ. Ministři obrany členských zemí EU při této příležitosti formálně schválí další vlnu projektů, které budou v rámci PESCO společně realizovány.

V první a druhé vlně této iniciativy bylo v loňském roce schváleno celkem 34 projektů (v každé vlně po 17 projektech), které by měly být v procesu implementace. Česká republika se v prvních dvou vlnách zapojila do celkem 14 projektů – v jednom projektu jako vedoucí země, v 7 jako účastník a v 6 jako pozorovatel. V třetí, právě schvalované vlně se ČR neúčastní žádného z vybraných projektů.

Z hlediska ČR je pro úspěch a opravdovou přidanou hodnotu iniciativy PESCO klíčová také možnost zapojení třetích států do projektů. Členské státy v současné době intenzivně vyjednávají o konkrétních podmínkách pro vstup a účast těchto zemí, přičemž ČR prosazuje co nejvíce pragmatický a flexibilní přístup.

Ministři také budou klást důraz na provázanost (koherenci) PESCO s dalšími obrannými iniciativami, zejména Koordinovaným ročním přezkumem v oblasti obrany (CARD) a Evropským obranným fondem (EDF). Všechny tyto iniciativy v oblasti obrany by měly být plně komplementární a vzájemně se doplňovat.

Autor: Úřad vlády