Přejít na obsah

Vyhledávání



Hlavní menu

AP: EK varuje před chaotickými omezeními na cesty po EU

Euroskop, čtk, 11.08.2020

Evropská komise (EK) dopisem vyzvala vlády evropských zemí, aby na hranicích nedopustily "druhou vlnu nekoordinovaných opatření" plynoucích ze snahy potlačit šíření nového koronaviru. Uvedla to v pondělí agentura AP, která měla možnost nahlédnout do prohlášení adresovaného 27 členským zemím Evropské unie a vládě Británie. Unijní exekutiva v textu dopisu naznačuje přesvědčení, že dřívější restrikce byly neúčinné.

Dopis odkazuje na situaci ze začátku pandemie nemoci covid-19, kdy evropské země včetně České republiky po rozmachu nákazy na severu Itálie jednostranně uzavíraly hranice pro cestující z rizikových oblastí a obnovovaly kontroly. Po postupném uvolňování pravidel některé vlády restrikce nyní přijímají znovu, takže opět sílí obavy o volný pohyb po takzvaném schengenském prostoru, potažmo v celé Evropě.

"Jakkoli musíme zajistit, aby byla EU připravena na možný vzestup počtu případů covidu-19..., musíme se zároveň vyhnout druhé vlně nekoordinovaných opatření na vnitřních hranicích EU," cituje AP z vyjádření Komise. "Znovuzavedení neefektivních restrikcí a interních hraničních kontrol je třeba se vyhnout. Odpovědí by mělo být spíše přijetí cílených, přiměřených a koordinovaných opatření, založených na vědeckých důkazech," píše se v dopise.

Omezení cestování v EU se nyní týká hlavně Rumunska či Španělska


Omezení spojených s cestováním po Evropě aktuálně opět přibývají kvůli zhoršené epidemiologické situaci v Rumunsku či ve Španělsku. Dánsko má nyní na svém "červeném seznamu" kromě uvedených dvou zemí také Andorru, Bulharsko a Lucembursko, zatímco Norsko minulý týden obnovilo povinnou karanténu i pro lidi přijíždějící z Česka. Agentura AP k tomu poznamenává, že Belgie, která je sídlem EK, omezuje cesty z několika západoevropských zemí a zakazuje svým občanům výlety do některých španělských regionů včetně Katalánska.

Analytici se kromě ekonomických dopadů nekoordinovaných restrikcí obávají také o budoucnost schengenského prostoru, neboť evropské země si podle nich začínají zvykat na jednostranné zavádění omezení na hranicích. "Posílené hranice a kontrolní stanoviště by byly jen před pěti lety něčím nemyslitelným. Dnes se ovšem jednostranné obnovování hraničních kontrol a uzavírky na hranicích staly přijímanou součástí palety nástrojů členských zemí při přeshraniční krizi," hodnotí situaci výzkumný ústav Migration Policy Institute.

Unijní právo dočasné zpřísnění režimu na hranicích umožňuje


Vlády EU mohou režimy na svých hranicích zpřísňovat při hrozícím narušení veřejné bezpečnosti, přičemž jedním z přijatelných zdůvodnění jsou také obavy o zdraví obyvatelstva. Taková opatření ale mají být jasně vymezená a členové EU by o nich měli předem informovat.

Česká republika aktuálně drtivou většinu evropských zemí hodnotí jako oblasti s nízkým rizikem spojeným s nákazou koronavirem. Výjimkou je Rumunsko. Při cestách z této země se lidé musejí po vstupu na české území prokázat negativním testem na virus SARS-CoV-2, případně absolvovat karanténu.

Autor: Euroskop