Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Eurokomisař pro obchod Hogan končí, porušil pravidla proti covidu

Euroskop, ČTK, 27.08.2020

Irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan končí v Evropské komisi. Včera večer oznámil, že předsedkyni EK Ursule von der Leyenové předal rezignaci. Odchod tohoto zkušeného politika z významného postu v unijní exekutivě souvisí s tím, že v Irsku minulý týden porušil nařízení tamních úřadů proti šíření koronaviru.

 

"Bylo stále jasnější, že kontroverze týkající se mé nedávné návštěvy Irska odváděly pozornost od mé práce eurokomisaře a mařily by moji práci v příštích měsících," uvedl Hogan v prohlášení.

Von der Leyenová následně ve vlastním stručném prohlášení uvedla, že Hoganovo rozhodnutí respektuje. Je mu prý vděčná za "neúnavnou práci", kterou odváděl od počátku svého působení v jejím týmu. Doplnila, že Hogan byl také úspěšným komisařem pro zemědělství v předcházející komisi Jeana-Claudea Junckera. "Do budoucna mu přeji vše nejlepší," dodala německá šéfka EK.

Minulý týden se Hogan zúčastnil golfového večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku jsou přitom v současnosti povolena shromáždění maximálně 50 lidí. Kvůli této akci už odstoupil jeden irský ministr. Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

Hoganův odchod z Evropské komise znamená, že Irsko bude muset do Bruselu poslat někoho nového. Není ovšem jisté, že si Dublin vlivný post eurokomisaře pro obchod udrží. Podle serveru Politico je Hoganův odchod pro současnou Evropskou komisi tvrdou ránou, protože tento Ir je považován za zkušeného politika a schopného vyjednavače.

Phil Hogan zastával od roku 2014 do loňska post eurokomisaře pro zemědělství a rozvoj venkova. V letech 2011 až 2014 byl irským ministrem pro životní prostředí, komunity a místní samosprávy. Je člen irské strany Fine Gael, která v Evropském parlamentu patří k lidovecké frakci.

Autor: Euroskop