Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU chce podle médií žalovat AstraZeneku za zpoždění dodávek vakcíny proti covidu

Euroskop.cz, ČTK, 23.04.2021

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru včera informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek. Francie a Německo si pro své rozhodnutí o případné podpoře žaloby vyžádaly více času, píše Reuters.

Komise možnost právních kroků projednala na středečním setkání velvyslanců, kde většina zemí EU vyjádřila podporu žalobě proti firmě AstraZeneca. Diplomat citovaný serverem Politico uvedl, že smyslem soudního řízení je uložit společnosti AstraZeneca povinnost poskytovat dávky stanovené v její smlouvě s EU. Přítomní se podle něj také dohodli, že členské země se musí vyjádřit do konce tohoto týdne, zda se k právním krokům připojí, píše Politico.

"Co je podstatné, je zajištění dodávky dostatečného množství dávek v souladu s dřívějšími závazky společnosti (AstraZeneca). Společně se členskými státy zkoumáme všechny možnosti, jak toho docílit," uvedla na dotaz agentury Reuters mluvčí Evropské komise. Německo a Francie, na rozdíl od většiny unijních zemí, svou podporu žalobě zatím nevyjádřily, píše Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Paříž a Berlín si pro své rozhodnutí vyžádaly více času.

AstraZeneca v lednu vyvolala pobouření EU, když přiznala, že nebude schopna dodat slíbené objemy očkovacích látek. Do konce prvního čtvrtletí společnost do zemí EU dodala 30 milionů dávek namísto smluvně stanovených 120 milionů. Zpoždění v dodávkách notně zpomalilo postup vakcinace v mnoha zemích unie. Společnost aktuálně předpokládá, že za druhé čtvrtletí roku dodá zhruba 70 milionů dávek, ačkoliv si EU objednala 180 milionů dávek, uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton na stanici BFM TV. Nedostatek vakcín se projevil i v Česku.

Autor: Euroskop.cz