Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropský parlament se chystá schválit změny společné zemědělské politiky

Euroskop, ČTK, 23.11.2021

Poslanci Evropského parlamentu dnes podle očekávání schválí hlavní body reformy společné zemědělské politiky (SZP), která vstoupí v účinnost v roce 2023. Chystané změny usilují mimo jiné o větší šetrnost k životnímu prostředí, zajištění větší transparentnosti v přidělování unijních dotací a zvýšení připravenosti zemědělského sektoru na případné krize či výkyvy na trhu. Na půdě Evropského parlamentu se dnes rovněž bude debatovat o situaci v Bělorusku a migrační krizi na polsko-běloruských hranicích.

Vlády členských zemí mají v rámci nových pravidel vyčleňovat minimálně čtvrtinu prostředků z přímých dotací na ekologické zemědělství. V rámci takzvaných ekoschémat takto půjde získat peníze na zkvalitňování půdy, zadržování vody v krajině či podporu rozmanitosti druhů.

Minimálně deset procent přidělených prostředků má plynout malým a středním podnikům a tři procenta mladým zemědělcům. Dobrovolné bude pro členské státy zastropování dotací podle velikosti podniků.

Reforma má také mimo jiné zajistit lepší dohled nad pracovními podmínkami zaměstnanců v zemědělství. Zavedení stálé krizové rezervy má umožnit pomoc farmářům v případě nestability trhů.

Debata o Bělorusku se zaměří na bezpečnostní a humanitární aspekty současné migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem a pobaltskými zeměmi. Jednání se zúčastní i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Autor: Euroskop