Europoslanci nechtějí status tržní ekonomiky pro Čínu

11.05.2016
Euroskop, čtk

Status tržní ekonomiky by Číně neměl být přiznán, shodla se ve Štrasburku většina europoslanců. Čína podle nich nesplňuje kritéria Evropské unie. Členové Evropského parlamentu v debatě také vyjádřili obavy o pracovní místa v EU a ochranu evropského průmyslu. Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda Číně status tržní ekonomiky udělí. Pokud ano, pak by to například omezilo pravomoci EU v situaci, kdy by unie chtěla uvalit cla na příliš levný dovoz z Číny.

Před tímto krokem nedávno Evropskou unii varovaly i Spojené státy. Podle Washingtonu by to mohlo vést k zaplavení amerického i evropského trhu neférově laciným čínským zbožím.

Podle Borrelliho Čína není tržní ekonomika

Nejrůznější obavy zmiňovali europoslanci napříč frakcemi. „Čína není tržní ekonomika, to uznávají všechny možné státy a možná i Čína,“ uvedl David Borrelli z pravicové euroskeptické frakce EFDD.

„Ten boj se nevede proti Číně. Ta je pro nás obchodním partnerem, ne nepřítelem. Je ale zapotřebí, aby v mezinárodním obchodu platily rovné podmínky,“ uvedla italská europoslankyně Alessia Moscaová z frakce socialistů.

„Když se podíváme na statutární rovinu, zda je Čína tržní ekonomikou, tak ta odpověď je jednoznačná – není. V tuto chvíli splňuje z pěti klíčových kritérií jedno zcela a možná jedno částečně,“ řekl ČTK europoslanec Pavel Telička (ALDE).

I druhá rovina – obchodní – je problematická. Například pokud jde o ocel, Čína má výraznou nadprodukci této komodity. „Kdyby ji vrhla na evropský trh, tak se to téměř rovná celkové evropské produkci,“ uvedl Telička.

Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové z lidovecké frakce se Pekingu kritéria do konce letošního roku nepodaří splnit. „Nedokážu si představit, že v rozporu s realitou přiznáme Číně status tržní ekonomiky. To by byla velká past, do které bychom se dostali,“ uvedla.

„Já předpokládám, že hned v prosinci Čína zažaluje Evropskou unii u WTO, ale potom se to jednání bude táhnout roky a my získáme čas. Dokud oni nebudou schopni nám dokázat, že to není dumping, tak to není možné,“ uvedl Miroslav Pocheho z frakce socialistů.

Čína očekávala, že po 15 letech získá status tržní ekonomiky

Diskuze se vede především nad podmínkami, za kterých byla Čína v roce 2001 do Světové obchodní organizace (WTO) přijata. Peking si členství ve WTO vysvětloval tak, že po 15 letech mu bude status tržní ekonomiky přiznán automaticky. To by znamenalo ke konci roku 2016.

Čína o získání statusu tržní ekonomiky v rámci členských zemí WTO usiluje už dlouhá léta. Například německá kancléřka Angela Merkelová tuto myšlenku podporuje. Ostatní evropské vlády v čele s italskou a spolu s odbory v tradičních odvětvích, jako je ocelářství, keramika či textil, s tím ale nesouhlasí.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek