Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU podle Turecka neplní migrační dohodu

Euroskop, čtk, 15.03.2017

Turecko splnilo své závazky vyplývající z migrační dohody s Evropskou unií, unie ale nedodržela jediný slib. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura Reuters, to uvedl turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. Snažil se zároveň uklidnit nizozemské investory, kterých se podle něj současné napětí v turecko-nizozemských vztazích nijak nedotkne.

Podle Çelika je načase, aby Ankara přehodnotila migrační dohodu, kterou před rokem uzavřela s evropskou osmadvacítkou. „Nevidím jediný důvod, proč by mělo Turecko dál dohodu dodržovat,“ prohlásil Çelik. Je totiž podle něj zcela jasné, že se unijní státy nehodlají postavit čelem ke svému slibu umožnit Turecku bezvízový styk.

Roztržka s Nizozemskem nezasáhne podnikatele ani turisty


Současná diplomatická roztržka s Nizozemskem podle Çelika nijak neohrozí investice nizozemských podnikatelů v Turecku. Ankara v úterý mimo jiné ohlásila, že zmrazí diplomatické styky s Haagem na nejvyšší úrovni a že si nepřeje návrat nizozemského velvyslance, který je na dovolené.

Někteří turečtí politici v uplynulých dnech hrozili Nizozemsku i hospodářskými sankcemi. Podle Çelika ale k jejich uvalení nedojde. Nizozemští podnikatelé ani turisté "určitě nejsou součástí této krize", řekl ministr. Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny. 

Autor: Euroskop