Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU nevyplatí Moldavsku 28 milionů eur na podporu soudnictví

Euroskop, čtk, 12.10.2017

Evropská unie nevyplatí Moldavsku poslední část půjčky ve výši 28 milionů eur (téměř 725 milionů Kč), která měla v zemi podpořit reformu soudnictví. Vláda podle unijní delegace v Kišiněvu nesplnila požadované podmínky, uvedla včera agentura Reuters. Brusel také odložil výplatu další finanční pomoci, například dotací na úvěry a granty za 100 milionů eur (téměř 2,6 miliardy Kč).

EU je největším finančním podporovatelem této bývalé sovětské republiky, v minulosti ale kvůli politickým zvratům a pomalému reformnímu procesu už výplatu půjček Kišiněvu několikrát pozastavila či úplně zmrazila. Základní podmínkou výplaty příspěvků je podle unie respektování demokratických procesů a právního státu.

"EU pečlivě sleduje reformní proces a zaznamenala, že moldavské úřady projevily nedostatečné úsilí reformovat soudnictví," uvedla včera delegace EU.

Moldavská ekonomika se vzpamatovává z hospodářské krize, která zemi zasáhla i v důsledku hospodářských sankcí a krize v Rusku, kde pracuje podstatná část obyvatel Moldavska. Země je navíc politicky rozpolcená na dva tábory. Jeden tvoří prozápadní vláda, která usiluje o těsnější spolupráci s EU a s USA. Naproti tomu prezident Igor Dodon chce Moldavsko vrátit do ruské sféry vlivu.

Autor: Euroskop