Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU uvalila sankce na 7 venezuelských představitelů

Euroskop, čtk, 22.01.2018

Celkem sedmi venezuelským oficiálním činitelům dnes Evropská unie zakázala vstup na své území a zmrazila majetek. Podle Rady EU, která krok oznámila, je důvodem podíl těchto lidí na nerespektování demokratických principů a vlády práva v zemi a také porušování lidských práv. Sankce dopadly například na venezuelského ministra vnitra, generálního prokurátora či šéfa tajné služby této jihoamerické země.

Dnešní rozhodnutí, které má okamžitou účinnost, přijaly evropské země ve chvíli, kdy se ve Venezuele dál zhoršuje politická, sociální i hospodářská situace. "Rozhovory mezi vládou a opozicí ještě nepřinesly konkrétní výsledky," upozornila Rada EU, podle které jsou přijaté sankce výrazem znepokojení bloku ze současného stavu věcí.

Cílem sankcí je podle unie pomoci upevnit demokratická a všemi stranami sdílená řešení situace, která přinesou politickou stabilitu v zemi a umožní řešit akutní problémy jejích obyvatel.

Evropská unie dnes zdůraznila, že rozhodnutí o sankcích může být změněno v závislosti na vývoji v zemi, především v souvislosti se skutečným vyjednáváním, respektem k demokratickým institucím, přijetím volebního kalendáře a propuštěním politických vězňů. Rada EU zdůraznila, že její kroky nemíří vůči venezuelské veřejnosti.

Autor: Euroskop