Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise představí strategii pro západní Balkán

Úřad vlády, Euroskop, 06.02.2018
Vlajky států EU

Evropská komise na svém úterním jednání dopoledne přijme novou strategii EU pro rozšiřování zaměřenou na země západního Balkánu. Dokument s názvem „Přesvědčivá perspektiva rozšíření pro západní Balkán“ následně v úterý odpoledne na plenárním zasedání EP představí komisař pro rozšiřování Johannes Hahn. Do rozpravy s poslanci se rovněž zapojí šéfka unijní diplomacie Federica Mogherini.

 

Komise se domnívá, že do roku 2025 by se plnoprávnými členy EU mohly stát Srbsko a Černá hora, zatímco zbývající země v regionu by v té době měly v předvstupním procesu dosáhnout významného pokroku. Dokument by proto měl obsahovat obecné pokyny pro rychlejší proces integrace všech zemí regionu, jakož i specifické termíny hodnocení Černé Hory a Srbska. Zvláštní důraz je přitom kladen na otázky právního státu, základních práv a boje proti korupci a na celkovou stabilitu regionu.

Západní Balkán bude letos v centru pozornosti zahraniční politiky EU. Stávající bulharské předsednictví v Radě EU si tento region zvolilo mezi své ústřední priority, v návaznosti na to v květnu v Sofii proběhne vrcholný summit EU a zemí západního Balkánu. Jako důležitý tento region vidí i nadcházející rakouské předsednictví.

Srbsko a Černá hora jsou považovány za hlavní favority pro vstup do EU, jelikož přístupové rozhovory s těmito zeměmi jsou již v plném proudu. Bývalá jugoslávská republika Makedonie a Albánie na zahájení přístupových rozhovorů ještě čekají. Nejdále od vstupu do Unie jsou Bosna a Hercegovina a Kosovo, které mají dosud pouze status možných kandidátů na členství.

 

Vlajky zemí EU
Přibydou k vlajkám států EU v příštích letech i srbská a černohorská? Zdroj: Evropská komise

 

Autor: Lukáš Hadrava, Úřad vlády