Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU: Albánie se nemá vměšovat do vztahů Srbska a Kosova

Euroskop, čtk, 20.02.2018

Evropská komise v pondělí vyzvala předsedu albánské vlády Ediho Ramu, aby se zdržel jakéhokoli zasahování do vztahů mezi Kosovem a Srbskem. Místo toho by se měl podle unijní mluvčí soustředit na realizaci reforem nezbytných pro integraci Albánie do EU, napsala agentura AFP.

"Prohlášení, která mohou být vykládána jako zasahování do záležitostí sousedních zemí, jsou nepotřebná," řekla podle AFP Catherine Rayová, která je mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.

Rama v neděli navštívil kosovskou metropoli Prištinu v souvislosti s desátým výročím jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova. Při této příležitosti se zmínil o možnosti, že jednoho dne jeho země a Kosovo budou mít "jednoho prezidenta jako symbol národní jednoty".

Srbové tento postoj předsedy albánské vlády považují za provokaci. Bělehrad pravidelně obviňuje Tiranu z toho, že si stále uchovává ideu vybudování "Velké Albánie". Ta by měla kromě Albánie a Kosova zahrnovat i území obývaná Albánci především v Makedonii a na jihu Srbska v sousedství Kosova.

Samostatnost Kosova v současné době uznává 115 ze 193 členských států OSN, včetně většiny zemí Evropské unie. Srbsko ale nezávislost své bývalé oblasti přijmout odmítá a má v tom kromě jiných podporu i Ruska a Číny - dvou stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Nezávislost Kosova neuznává ani pět členů EU - Kypr, Slovensko, Španělsko, Rumunsko a Řecko.

Autor: Euroskop