Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU varovala Írán před obnovením jaderných aktivit

02.08.2005
Pokud Írán obnoví jaderné aktivity, budou tento čin autoří výzvy považovat za porušení listopadovou rezoluce rady guvernérů MAAE.

Velká Británie, Francie, Německo a Evropská unie dnes společně varovaly Írán před obnovením citlivých jaderných aktivit. Zaslaly íránské straně dopis, ve kterém uvedly, že pokud tyto aktivity obnoví, budou s ní zastaveny jednání o jaderné problematice a bude zvážen "jiný druh akcí".

Podnětem k zaslání dopisu bylo ohlášené íránské rozhodnutí obnovit sporné aktivity v jaderném zařízení v Isfahánu. EU a Spojené státy totiž Írán podezřívají, že se snaží vyvinout jadernou zbraň. Írán to popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový. Trojice zemí se jménem EU už řadu měsíců snaží o řešení sporu jednáním. Írán ovšem není s jeho výsledky spokojen.

Pokud Írán obnoví jaderné aktivity, budou tento čin signatáři dopisu považovat za porušení listopadovou rezoluce rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a prosincové dohody s EU.

Signatáři apelují na Írán, aby jaderné aktivity neobnovoval, nepodnikal žádná jednostranné kroky a neodkladně potvrdil, že plně stojí za dohodou z Paříže. V ní se zavázal, že zastaví obohacování uranu, zatímco Evropané v ní slíbili, že mu předloží návrhy na spolupráci v politické, bezpečnostní, hospodářské a technologické oblasti.