Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropě chybí textil z Číny

11.08.2005
Kvóty na dovoz některých položek čínského textilu do unie, které si vymohli evropští výrobci textilu, jsou na tento rok vyčerpané.

Až do konce roku se do Evropy nemohou dostat další čínské svetry nebo kalhoty. Dovozci a prodejci textilu se proto začínají bouřit. Nyní tlačí na Evropskou komisi, aby kvóty uvolnila, jinak jim hrozí nejen miliónové ztráty, ale také nebezpečí, že jim čínští výrobci odmítnou v budoucnosti dodávat, protože nemají jistotu, že zboží bude také odebrané. Nelze ani vyloučit, že by některé textilní zboží podražilo.

Zboží drží celníci

Například v Německu hrozí zájmový svaz German Fashion ústavní žalobou. Tvrdí, že kvóty prodejce donutily k rušení hotových smluv na základě politického tlaku.
Ohrožení jsou hlavně prodejci, kteří kompletují své kolekce z evropského a čínského zboží. Hodně zboží, které bylo v Číně objednáno a z velké části také zaplaceno, nyní leží v celních skladech. Podle listu Handelsblatt jde o čtyři milióny kusů zboží, pro které není v systému kvót místo.

"Nemůžu prodávat, část zboží blokují celníci," svěřil se listu mluvčí firmy Gerry Weber International.
Peter Mandelson, komisař pro obchod, slíbil, že jeho úřad bude hledat kompromis. Rozhodnutí, jak to bude dál se systém kvót, by mohlo padnout začátkem září.
Mezitím bude komise hledat kompromis. Mandelson se zmínil o tom, že by například mohlo být do unie dovezeno zboží, které v Číně objednali a zaplatili obchodníci těsně před zavedením kvót. To by se mohlo týkat zásilek naloděných v Číně před 11. červencem. Další možností je volnější výklad kvót, uvedl podle internetového portálu Netzeitung komisař Mandelson. Jde třeba o možnost čerpání kvót příštího roku už letos. Ovšem o všech možnostech musí Brusel znovu vyjednávat s čínskou stranou.

Omezení chtělo i Česko

Čína a unie se v červenci dohodly, že na deset druhů textilního zboží budou stanoveny dovozní kontingenty. Pokud by Čína na tuto úpravu nepřistoupila, zavedla by unie kvóty jednostranně.
Čínští výrobci na dohodu v souladu s dovozci reagovali tak, že prudce zvedli vývoz, takže kvóty byly naplněné během čtyř týdnů.
Komise si vymínila čas do 15. srpna, aby zjistila skutečný stav dovozu v členských zemích. "Teprve, až budeme mít přehled o skutečném stavu, budeme moci jednat zodpovědně," citoval Mandelsona list Handelsblatt.
Kvóty byly prosazeny na nátlak výrobců v zemích, jakými jsou Francie, Itálie, Portugalsko, Španělsko i Česko. S kvótami naopak nesouhlasily severské země.

Kvóty na dovoz textilu

1. ledna 2005 padla v souladu s ujednáními Světové obchodní organizace všechna omezení v obchodu s textilem.
Dovoz textilu z Číny do unijního prostoru se do dubna zvýšil o 530 procent.
Na nátlak výrobců z hlavních produkčních zemí unie zahájila Evropská komise šetření s cílem přimět Čínu k omezením.
V červenci bylo sjednáno omezení. Teď jsou nespokojení prodejci.