Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Brusel se snaží vyřešit spor o kvóty

26.08.2005
Unie hodlá uvolnit čínský textil, který byl po uvalení kvót na dovoz zadržený v celních skladech. Jde o výrobky, které si dovozci objednali a z velké části také zaplatili ještě před 12. červencem.

Brusel se snaží vyřešit spor o kvóty

Evropská unie se ocitla mezi mlýnskými kameny zájmů výrobců a dovozců textilu. Proto hledá východisko, které by vyhovovalo oběma stranám. Na krizovém zasedání textilního výboru dospěla k názoru, že výrobcům prospěje zachování kvót.
Dovozcům a obchodníkům zase pomůže uvolnění zboží, které leží v celních skladech. Jde o výrobky, které si dovozci objednali a z velké části také zaplatili ještě před 12. červencem, kdy EU na dovoz čínského textilu uvalila kvóty. Podle údajů zastoupení maloobchodu u Evropské komise, Eurocommerce, jde až o sedmdesát miliónů kusů, mezi nimi 17 miliónů pánských kalhot, 900 tisíc košil a nátělníků a také 1,4 miliónu podprsenek.
"Výbor ještě nerozhodl o uvolnění s konečnou platností. Ale poté, co se na komisi obrátil například německý ministr hospodářství s tím, že kvóty škodí hospodářství, hodlá o celé záležitost přemýšlet s nejvyšší vážností," napsala agentura Reuters.

Ztráty hrozí i dovozcům

Do Číny odcestoval obchodní komisař Peter Mandelson, aby s tamními partnery diskutoval o modifikaci dohody uzavřené v Šanghaji v červenci. Mandelson je pod tlakem dovozců. Pokud nedojde alespoň k uvolnění zadržovaného zboží, utrpí obchod ztráty ve výši odhadované na 800 miliónů eur.
Dalším krokem k uvolnění na trhu s oblečením by mohlo být rozhodnutí komise, že už letos povolí čerpat z kvót na příští rok. Pokud bude jednání Mandelsona v Pekingu úspěšné a Čína se zaváže k vnitřním opatřením proti přebujelému exportu textilu, může komise obě opatření uvést v život už ve středu.
Spor mezi výrobci a dovozci rozdělil Evropu. Na uvolnění kvót trvají především severské státy, Německo a Nizozemsko. Podle pravidel Světové obchodní organizace je možné udržovat opatření, která brání domácí průmysl před dovozem, jen do konce roku 2008. Pak už obranné mechanismy nebudou.

Problémy se jen oddalují

"Kvóty jsou pouze ukolébavkou. Koncem roku 2008 bude následovat tvrdé probuzení," napsal list Frankfurter Rundschau. "Evropský textilní průmysl by se měl soustředit spíše na inovace, zvyšování kvality a nespoléhat se na krátkodechou obranu," konstatuje list.
Oproti tomu takzvané jižní křídlo Evropské unie trvá na kvótách. Například v Itálii právě textilní průmysl zaměstnává velkou část lidí, kteří jsou zaměstnáni ve výrobní sféře. Obdobně ve Francii, Španělsku či Portugalsku.
S podobným problémem se potýkají i Spojené státy, které s Čínou začaly vyjednávat teprve minulý týden. Pro příval levného čínského textilu na tamní trh už údajně v amerických textilkách zmizelo 29 tisíc pracovních příležitostí.
Ovšem dovozci tvrdí, že omezení zdrtí vánoční obchod a spotřebitelé buď své zboží nedostanou, nebo zaplatí mnohem vyšší cenu.
V západní Evropě je nejsilnější hlas těch dovozců a prodejců textilu, kteří kompletují kolekce módního zboží z evropských a čínských zdrojů. Mnohým scházejí například blůzy k domácím sukním nebo košile ke kalhotám.
Větší strach než z letošních propadů mají dovozci z budoucnosti. Už teď musí objednávat zboží na příští letní sezónu. Ale čínští dodavatelé začínají být pod vlivem aktuálního vývoje opatrní. Žádají záruky, že objednané zboží také evropští prodejci odeberou, a hlavně zaplatí. I proto od včerejška jedná v Pekingu unijní delegace vedená Mandelsonem, aby pochybnosti odstranila.

Jak vznikly dovozní kvóty na čínský textil

K prvnímu lednu 2005 padla omezení na dovoz textilu. Pravidla Světové obchodní organizace ale umožňují, aby v případě ohrožení domácích výrobců přijaly dotčené země obranná opatření. Ta však musí doložit. Platnost obranných mechanismů vyprší nejpozději do konce roku 2008.
Evropská unie na základě stížností, hlavně z Francie, Itálie, Španělska a Portugalska, přijala 12. července obranná opatření sjednaná s Čínou v podobě ročních dovozních kvót na hlavní položky. Ty však byly vyčerpané už tři týdny po jejich zavedení, protože dovozci se snažili předzásobit.
Nová regulace na základě stížností dovozců musí být projednána znovu s Čínou. O tom teď jedná delegace Evropské unie v Pekingu.