Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU nechce ptačí chřipku v Evropě

29.08.2005
Z toho důvodu doporučila státům zrevidovat pohotovostní plány. Nizozemsko udělalo nejrazantnější krok, byl však legální?

Evropská unie není jednotná, zvažuje postih pro Nizozemce

Země Evropské unie volí vyčkávací taktiku. Komise v Bruselu po konferenci odborníků z minulého týdne doporučila státům zrevidovat pohotovostní plány a zesílit dohled nad drůbeží, na což jim poskytne finanční prostředky. Hrozba okamžitého zavlečení ptačí chřipky do Evropy je ale podle komise "vzdálená či neexistující".
Nizozemsku navíc hrozí trest za to, že jako první před více než týdnem jednostranně vyhlásilo zákaz chovu drůbeže venku. Právníci Evropské komise totiž studují, zda byl takový krok - zatím nejradikálnější akce členské země unie proti ptačí chřipce - legální.
"Veterinární záležitosti spadají pod společnou legislativu a Nizozemci vydali zákaz ještě předtím, než svou odpověď zkoordinovali experti EU," napsal list Financial Times.
Unie zatím žádný podobně razantní zásah neplánuje.
Británie, která minulý měsíc převzala předsednictví nad unií, představila novou direktivu k boji s ptačí chřipkou. Ta má ale vstoupit v platnost až od roku 2007. Její součástí je například povinné monitorování divokých ptáků.
Pod širým nebem chovali nizozemští farmáři do minulého týdne 5,5 miliónu kusů drůbeže. Právníci komise rovněž zvažují, zda bude těmto zemědělcům nadále povoleno prodávat vejce s označením, že pocházejí od volně žijící drůbeže.
Největšímu riziku spojenému s ptačí chřipkou čelí právě země s velkým množství migrujících ptáků (Malta, Dánsko, sever Německa či Nizozemsko).
Unie však vylučuje, že by je ohrožovali ptáci ze Sibiře, kde chřipka propukla. "Hrozba je v krátkém období slabá," tvrdí například Francouzská agentura na ochranu potravin. Z Ruska podle ní ptáci migrují především na Blízký východ, a nikoli na západ či sever Evropy.
Ochránci přírody ale vyzývají Brusel, aby zastavil aspoň dovoz divokých ptáků do obchodů pro drobné chovatele. Tvrdí, že exotické ptactvo zvyšuje riziko zavlečení ptačí chřipky na území unie.
"Dovážení živí ptáci představují vážné riziko," tvrdí se v jejich prohlášení, citovaném stanicí CNN. Exotičtí ptáci jsou podle ochránců importováni ze zemí, jako jsou Tchaj-wan, Singapur či Filipíny, tedy oblastí postižených ptačí chřipkou doposud nejvážněji.
V sobotu oznámilo pravděpodobný výskyt ptačí chřipky u mořského racka Finsko. Nejde však o typ viru přenosného na člověka.