Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Jednání Číny a USA o textilu ztroskotala, řešení chybí i EU

01.09.2005
Obchodní komisař Peter Mandelsonnaléhá na jednotlivé státy unie, aby umožnily uvolnění blokády již dovezeného zboží.

Jednání Číny a USA o textilu ztroskotala, řešení chybí i EU

Dvoudenní jednání mezi Čínou a Spojenými státy o čínském dovozu textilu skončila bez výsledku. Rozhovory podle prezidenta americké Národní rady textilních organizací Cass Johnsona selhaly, protože se nepodařilo překlenout vzájemné rozpory.
Znamená to, že se nepodaří sjednat dohodu do 7. září, kdy na návštěvu Washingtonu přijede čínský prezident Chu Ťin-tchao. Američtí výrobci textilu na to budou reagovat žádostí na vládu, aby omezila čínské dovozy dalšími prozatímními bariérami, řekl Johnson agentuře Reuters.

Zdroje z textilního odvětví předtím sdělily, že Číňané svou pozici přitvrdili a nebyli ochotni ustoupit. "Vypadalo to, že je tu dobrá šance na dohodu, ale je jasné, že čínská vláda neměla zájem ustoupit ze své pozice - a ani USA," řekl Johnson.
Dohoda měla po vzoru červnového ujednání mezi Čínou a Evropskou unií výrazně omezit růst čínského vývozu do USA. Za první pololetí vzrostl o celých 97 procent.
Rozhovory se konaly podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO) poté, co Spojené státy v květnu uvalily na čínské dovozy předběžná omezení, napsala agentura ČTK.

Rozvinuté země letos v lednu v rámci dohody WTO zrušily dovozní kvóty na textil z rozvojových zemí. To však vyvolalo prudký růst čínských dovozů do USA i EU, který přiměl textilní výrobce k žádostem o ochranu. Proti nim ovšem stojí v unii i ve Spojených státech dovozci a prodejci, kteří se odvolávají na prospěch spotřebitelů.
EU již v červnu přiměla Peking k dobrovolnému omezení vývozu, kvůli tomu však nyní vznikla v unii textilní krize. Stanovené kvóty se ukázaly být zcela nedostatečné a předtím objednané zásilky svetrů, kalhot nebo halenek je již výrazně překročily. Zboží, které evropští dovozci vesměs zaplatili, je nyní zadržováno na hranicích EU a v přístavech.

Obchodní komisař Peter Mandelson proto naléhá na jednotlivé státy unie, aby umožnily uvolnění blokády již dovezeného zboží. Menší obchodníci a butiky už začínají trpět nedostatkem zásob a hrozí i zvyšování cen, na které doplatí spotřebitelé.
Členské státy EU se včera na základě Mandelsonovy výzvy dohodly jen na tom, že rozhodnutí musí padnout brzy. Není zatím jasné, zda a jak se podaří sladit postoje příznivců a odpůrců uvolnění blokády.