Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU by mohla uvalit sankce na Rusy kvůli zajetí ukrajinských lodí

Euroskop, čtk, 18.02.2019

Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v souvislosti s nedávným zajetím ukrajinských lodí v Kerčské úžině. Novinářům to při příchodu na jednání řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák s tím, že nevidí důvod, proč by se tak nemělo stát už dnes.

Debatu o nových sankcích na dnešním ministerském jednání potvrdila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová, mluvila však o delším časovém horizontu. Připomněla, že státy EU ohledně sankcí už pět let zastávají jednotný postoj a pravidelně tyto sankce v závislosti na vývoji okolo Ukrajiny upravují.

"Ano, v příštích několika týdnech mohou přijít jednomyslná rozhodnutí o nových sankcích. Nevidíme pozitivní vývoj, bohužel spíše naopak," prohlásila šéfka unijní diplomacie. Zdůraznila také, že cílem nejsou sankce samy o sobě, ale tlak vůči Rusku v zájmu změny stávající situace.

 

Sankce kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi Krymu

Debata o sankcích, které EU zavedla před pěti lety kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi Krymu, se obnovila v listopadu. Rusko tehdy ve strategické Kerčské úžině spojující Černé a Azovské moře zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří dodnes zůstávají v Rusku ve vazbě s hrozbou až šestiletého vězení.

Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Rusko nijak nereagovalo na výzvy, aby zadržené námořníky propustilo.

 

Prodloužení hlavní části sankcí

V prosinci summit EU podle očekávání prodloužil hlavní část sankcí, tedy opatření mířící vůči některým konkrétním sektorům ruského hospodářství. Kromě nich také unie zmrazila evropský majetek a zakázala vstup konkrétním lidem majícím podle jejího názoru podíl na porušování ukrajinské celistvosti a územní integrity.

Autor: Euroskop