Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EK navrhla prodloužit uzavření vnějších hranic EU do 15. května

Euroskop, čtk, 09.04.2020

Evropská komise včera navrhla prodloužit uzavření vnějších hranic Evropské unie do 15. května. Zákaz vstupu cizinců s výjimkou nutných případů se vztahuje celkem na 30 evropských zemí, oznámila komise. Na třicetidenním omezení vstupu do EU se lídři členských zemí shodli v polovině března, podle komise je však v zájmu efektivního boje proti šíření koronaviru potřeba jej prodloužit o další měsíc.

Návrh musí schválit členské státy. Je přitom na jednotlivých členských zemích na vnější hranici unie, jak k zákazu přistoupí. K dosavadnímu opatření se připojily všechny schengenské země včetně Česka, další čtyři státy unie (Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr) a přidružené státy Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.

Zákaz se nevztahuje na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimky mají i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU mohou i nadále jezdit také řidiči přepravující zboží.

"Ačkoli vidíme první slibné výsledky, prodloužit omezení je nezbytné, abychom nadále omezili možnost dalšího šíření nemoci," zdůvodnil návrh místopředseda komise Margaritis Schinas.

Autor: Euroskop