Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Politico: Pompeo bude v Evropě jednat o přesunech jednotek

Euroskop, čtk, 06.08.2020

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyrazí příští týden na cestu po zemích střední a východní Evropy, kde by měl jednat mimo jiné o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. S odvoláním na diplomatické zdroje to ve středu uvedl bruselský web Politico. Pompeo by mimo jiné měl zamířit i do Česka, kde plánuje setkání s premiérem Andrejem Babišem.

Konkrétní program Pompeovy návštěvy zatím není znám, podle zdrojů webu však vedle Prahy, kde by měl pobývat příští úterý a středu, navštíví Polsko, Slovinsko a zřejmě i Rakousko.

Právě Varšava usiluje o to, aby se na polské území přesunula část z téměř 12.000 vojáků, které chce Washington stáhnout z Německa. Prezident USA Donald Trump chce odchodem přibližně třetiny jednotek působících v zemi "potrestat" Berlín za to, že neplní závazek zvýšit výdaje na obranu.

Kromě vojenských jednotek tématem i 5G sítě a vztahy s Čínou


Ministr obrany USA Mark Esper tento týden přislíbil, že pošle do Polska další tisícovku vojáků. Stažení jednotek z Německa vysvětlil jako strategický krok, který umožní přesunout vojáky blíže ruským hranicím. Jeho výrok však brzy popřel Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů NATO měly dosahovat dvou procent HDP.

Tématy Pompeova jednání v Evropě budou podle webu kromě přeskupování jednotek také bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Autor: Euroskop