Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Norsko obnovilo povinnost karantény pro osoby z ČR

Euroskop, čtk, 07.08.2020

Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na sdělení norského institutu veřejného zdraví (FHI). Ten na svém takzvaném semaforu zařadil Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do "červené kategorie" kvůli nepříznivému vývoji jejich epidemické situace. Změny budou platné od páteční půlnoci. Norsko také odkládá další uvolňování opatření proti šíření koronaviru.

FIH zároveň doporučuje Norům cestovat do těchto čtyř zemí jen v nezbytných případech. Výstraha se týká rovněž některých regionů sousedního Švédska.

Norsko zrušilo povinnost izolace pro osoby přijíždějící z ČR teprve v půlce července. FIH dovoluje volné cestovaní do země lidem ze států, které v posledních dvou týdnech zaregistrovaly méně než 20 potvrzených případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel a zároveň v nich byl průměr pozitivních výsledků všech provedených testů pod pěti procenty.

Jelikož v ČR se ukazatele pohybovaly nad touto hranicí, varoval FHI již v pondělí, že by zemi mohl zařadit do "červené kategorie".

Norský institut situaci přehodnocuje minimálně každé dva týdny


Situaci týkající se nákazy koronavirem ve státech Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly na vnitřních hranicích a Evropského hospodářského prostoru (EHP) hodnotí norský zdravotní institut každé dva týdny, a pokud je to třeba, i častěji. Rozhodnutí o tom, kterých zemí se bude při příjezdech týkat karanténa, přijímá norská vláda na základě hodnocení FHI.

Norská premiérka Erna Stolbergová také ve čtvrtek oznámila, že se odkládá plán umožnit vstup do země za účelem turistiky lidem z některých mimoevropských zemí. Toto omezení platí od března. O dalších opatřeních vláda bude informovat v pátek. Na norských úřadech se také vedou debaty o tom, zda nezměnit pokyny ohledně nošení roušek. Norsko a další severské země na rozdíl od mnoha jiných států v Evropě zatím lidem nedoporučují, aby roušky používali na veřejnosti.

Severské země zavádí karanténu pro osoby z Beneluxu či Španělska


Norsko s 5,4 miliony obyvatel dosud zaregistrovalo podle Univerzity Johnse Hopkinse 9409 nakažených koronavirem a s covidem-19 tam zemřelo 256 lidí.

Povinnou dvoutýdenní karanténu pro lidi přijíždějící z Belgie, Nizozemska a Andorry dnes oznámilo Finsko. Toto opatření bude platit od pondělka. Dánsko zase varuje své občany před cestami do Španělska a Andorry.

Autor: Euroskop