Řecko vyzvalo EU, aby zvážila setrvání celní unie s Tureckem

22.10.2020
Euroskop, čtk

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po středečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

„Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie,“ uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Ve společném prohlášení zástupci tří zemí kritizovali geologický průzkum, který turecké lodě provádějí ve východním Středomoří. Podle Řecka a Kypru průzkum porušuje jejich námořní výlučnou ekonomickou zónu. Turecký viceprezident Fuat Oktay ale dnes uvedl, že turecké lodě nepotřebují od ostatních zemí svolení, protože působí nad tureckým pevninským šelfem, a tudíž v turecké ekonomické zóně. Cílem tureckých průzkumů je zmapovat nové zásoby ropy a zemního plynu.

Ve společném prohlášení představitelé Řecka, Kypru a Egypta rovněž odsoudili počínání Turecka v Sýrii a na severním Kypru. Uvedli také, že smlouvy o vojenské spolupráci a rozdělení námořních ekonomických zón, které Turecko v loňském roce uzavřelo s Libyí, porušují zbrojní embargo OSN a práva třetích států.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek