Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Borell hájí svou cestu do Moskvy, trvá na zachování dialogu

Euroskop, čtk, 08.02.2021

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borell minulý týden hájil svou kontroverzní návštěvu Ruska, přičemž zdůraznil potřebu zachování dialogu s Moskvou. Dodal také, že evropští diplomaté byli za jeho pobytu v ruské metropoli v kontaktu s obhájci vězněného opozičníka Alexeje Navalného.

"Diplomatické kanály musejí zůstat otevřené, a to nejen ke zmírnění krizí nebo mimořádných událostí, ale také k přímé výměně informací, k předávání pevných a upřímných zpráv, zvláště když vztahy zdaleka nejsou uspokojivé," uvedl podle agentury AFP Borell v prohlášení.

S cestou šéfa unijní diplomacie nesouhlasily některé členské státy, které zastávají stanovisko, že kvůli uvěznění Navalného a tvrdému postupu vůči demonstrantům je potřeba uvalit na Rusko dodatečné sankce. Borell ve svém sobotním prohlášení otázku protiruských sankcí nezmínil.

Zprávu o své návštěvě a o jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem podá ministrům zahraničí 27 členských států unie 22. února. O napjatých vztazích s Moskvou pak mají vedoucí představitelé EU jednat na březnovém summitu.