Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysílání BBC

Euroskop.cz, ČTK, 15.02.2021

Evropská unie vyzvala Čínu, aby na svém území zrušila zákaz vysílání britské televizní stanice BBC World News, zavedený zřejmě v odvetě za to, že Británie odebrala licenci čínské státní televizi CGTN. Uvedla to v sobotu agentura AP. Peking k zákazu přistoupil od pátku a Hongkong oznámil, že přestane přenášet signál rozhlasové stanice BBC World Service.

Čína dál omezila svobodu projevu a přístup k informacím uvnitř svých hranic a porušila jak čínskou ústavu, tak i Všeobecnou deklaraci lidských práv, uvedla EU v prohlášení, z něhož cituje AP.

 

Symbolické rozhodnutí  Pekingu

 

V textu rovněž stojí, že oznámení Hongkongu přispělo k "pokračující erozi práv a svobod" na tomto poloautonomním čínském území.

Británie sice už není v Evropské unii, je ale stále členem Rady Evropy, která dohlíží na dohodu z roku 1989 o propojení vysílacích licencí. Pohoršení nad zákazem BBC vyjádřila i Británie, Spojené státy a zahraniční korespondenti působící v Číně.

Rozhodnutí Pekingu je podle AP do značné míry symbolické. Anglickojazyčná stanice totiž není v Číně ve většině balíčků televizních programů zahrnuta. Dostupná je tak pouze v některých hotelích a rezidencích.

 

Vzájemné zakázání 

 

Čína zákaz zdůvodnila tím, že informování stanice BBC o Číně závažně porušovalo směrnice, a to včetně pravidla, že zprávy mají být pravdivé a spravedlivé. Poškozovalo také čínské národní zájmy a podrývalo národní jednotu.

O týden dříve odebral britský telekomunikační regulátor Ofcom vysílací licenci čínské státní televizi CGTN. Regulátor došel k závěru, že televizi neprovozuje vydavatelská společnost, ale politické uskupení - v tomto případě čínská komunistická strana. To je podle regulátora nepřípustné, zakazuje to podle něj britský zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Autor: Euroskop.cz