Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU a USA pozastaví cla zavedená kvůli Airbusu a Boeingu

Euroskop, čtk, 08.03.2021

Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 jako odvetu za státní podporu pro Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (166 miliard Kč) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy Kč) ročně.

Telefonát je podle Von der Leyenové začátkem dobré spolupráce


Von der Leyenová telefonát s Bidenem označila za začátek dobré osobní spolupráce. "Jako symbol tohoto nového začátku jsme se prezident Biden a já dohodli na pozastavení všech cel zavedených v souvislosti se spory kolem Airbusu a Boeingu," uvedla. "Oba se hodláme zaměřit na vyřešení našich sporů kolem letadel," dodala.

Spojené státy již ve čtvrtek oznámily, že na čtyři měsíce zruší cla, která v rámci těchto sporů uvalily na zboží z Británie. Země ve společném prohlášení uvedly, že se během této doby budou snažit neshody vyřešit.

Británie je součástí sporu jakožto bývalý člen Evropské unie. Společnost Airbus v Británii vyrábí křídla a některé další součástky, letadla však montuje v EU.

Autor: Euroskop