Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Von der Leyenová: EU může vývoz vakcín zablokovat znovu

Euroskop, čtk, 09.03.2021

Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala minulý týden Itálie se zásilkou 250.000 dávek od firmy AstraZeneca mířících do Austrálie. Prohlásila to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru s německým listem Wirtschafts Woche. Unijní exekutiva musí se zákazem exportu souhlasit, což v případě Itálie učinila, ačkoli činitelé Komise chtějí s ohledem na volný obchod k tomuto kroku sahat jen výjimečně.

Von der Leyenová rovněž ujistila, že farmaceutické firmy po počátečních problémech navýší dodávky do unijních zemí, které budou mít ve druhém čtvrtletí k dispozici sto milionů dávek měsíčně.

"Nebyl to ojedinělý případ," prohlásila šéfka Komise k italskému rozhodnutí z minulého čtvrtka. EU se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností, která podle Říma trvale zpožďuje dodávky a porušuje závazky. Podle von der Leyenové by mohly po prvním zastavení exportu mířícího mimo Evropu přijít i další, neboť AstraZeneca zatím doručila jen zhruba desetinu objemu slíbeného pro letošní první čtvrtletí.

Od konce ledna do začátku března EU udělila 174 povolení k vývozu vakcín do 29 nečlenských zemí. Jednalo se o miliony dávek, a to hlavně od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.

Kontroly exportu vakcín byly reakcí na pomalé dodávky do EU


Komise zavedením kontrol exportu kritizovaných Austrálií i dalšími zeměmi světa reagovala na nespokojenost členských států bloku s pomalým rozjezdem očkování. Zatímco část zemí v čele s Itálií a Francií omezení hájí, někteří činitelé Komise nabádají k jeho opatrnému využívání, aby neporušovalo pravidla volného obchodu Světové obchodní organizace (WTO).

Šéfka Komise v pondělí v rozhovoru s dalším německým deníkem Stuttgarter Nachrichten podotkla, že státy EU by měly dostávat od dubna každý měsíc sto milionů dávek schválených vakcín. To přibližně odpovídá množství, které obdrží za celé první čtvrtletí. Podobná čísla Komise uváděla ve svých interních odhadech už dříve.

Brusel pro zhruba 450 milionů obyvatel EU objednal celkem 2,6 miliardy dávek vakcín, které by měly do členských zemí proudit stále rychleji s postupným schvalováním dalších preparátů. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zatím doporučila podmíněné využívání látek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca a očekává se, že vakcínu společnosti Johnson&Johnson schválí tento čtvrtek.

Autor: Euroskop