Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Itálie chce, aby EU kvůli náporu migrantů uzavřela dohodu s Libyí

Euroskop, ČTK, 12.05.2021

Itálie chce kvůli velkému počtu migrantů připlouvajících přes Středozemní moře přimět Evropskou unii k tomu, aby uzavřela dohodu s Libyí a poskytla jí finance výměnou za to, že bude uprchlíkům v plavbě do Evropy účinněji bránit. Vláda premiéra Maria Draghiho chce o svém návrhu přesvědčit unijní partnery na nadcházejícím summitu, napsal v úterý deník La Repubblica. Podle agentury Reuters ale úřad premiéra zprávu deníku popřel.

"Nyní neexistuje žádná iniciativa, jejímž cílem by bylo uzavřít dohodu podobnou té s Tureckem," sdělil zástupce úřadu vlády agentuře Reuters. Italský tisk ale tvrdí, že Draghi usiluje o to, aby EU s Libyí uzavřela smlouvu podobnou té, kterou v roce 2016 vyjednala s Tureckem. Díky ní se podařilo podstatně snížit počet migrantů vyplouvajících z Turecka do Řecka výměnou za finanční pomoc.

"Vláda zastává názor, že EU musí věnovat větší pozornost situaci v jižním Středomoří a být připravena nabídnout finanční pomoc všem africkým zemím zapojeným do migračních proudů," uvedl zástupce italského kabinetu. Deník Corriere della Sera tvrdí, že ministerstvo vnitra jedná s Evropskou komisí a evropskými zeměmi na vytvoření mechanismu solidarity. Přerozdělování uprchlíků by ale bylo dobrovolné.

V Itálii se letos vylodilo přes 13.000 migrantů, což je třikrát více než za stejné období loni. Například na ostrov Lampedusa od neděle dorazilo více než 2000 běženců. Znovu se proto oživila debata o systému přerozdělování migrantů mezi ostatní země EU. Vlády jihoevropských zemí argumentují, že spravedlivou část břemene péče o migranty by měly solidárně nést i ty země bloku, které neleží ve Středozemí.

Eurokomisařka Ylva Johanssonová v pondělí vyzvala členské státy EU, aby Itálii pomohly a převzaly část nově příchozích migrantů. Evropská komise včera uvedla, že žádné nabídky na převzetí migrantů zatím neobdržela.

Na severu Kypru se včera střetly posádky italských a tureckých rybářských lodí. Italové tvrdí, že posádky tureckých plavidel na ně začaly házet kamení a kouřové granáty. Situaci uklidnil až zásah italského námořnictva a turecké pobřežní hlídky. Tento týden si italští rybáři postěžovali na zásah libyjské pobřežní hlídky, která na ně údajně začala střílet. V obou případech rybáři tvrdí, že na své aktivity měly právo, protože lovili v mezinárodních vodách.