Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU rozšíří sankce proti Bělorusku kvůli nucenému přistání v Minsku

Euroskop, čtk, 16.06.2021

Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku. Na seznamu přibude 78 osob a sedm právnických entit, které zasahují proti zástupcům opozice, píše agentura AFP. Sedm jmen na sankčním seznamu je přímo spojeno s květnovým vynuceným přistáním letu Ryanair v Minsku a zatčením opozičního novináře Ramana Prataseviče, který s přítelkyní cestoval na jeho palubě.

Rozšíření sankcí schválili velvyslanci členských zemí bloku na pravidleném setkání v Bruselu. Ministři zahraničí jej nejspíš definitivně potvrdí na svém jednání v Lucemburku v pondělí 21. června. Sankce začnou platit poté, co budou zveřejněné v unijním věstníku.

Velvyslanci v EU také podepsali čtvrtý balíček zmrazení aktiv a zákazu cestování pro sedm desítek osob v reakci na loňské prezidentské volby, uvedl evropský diplomat citovaný agenturou Reuters.

Evropská unie pokládá loňské prezidentské volby v Bělorusku za zmanipulované a opakovaně odsuzuje tvrdé potlačování opozice v zemi. Unie již několikrát rozšířila loni zavedený sankční seznam, na němž vedle prezidenta Alexandra Lukašenka figuruje na osm desítek představitelů jeho režimu i několik institucí a firem.

Autor: Euroskop