Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Borrell: EU musí lépe čelit ruským hrozbám

Euroskop, čtk, 16.06.2021

Evropská unie by měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím. Vyplývá to z nové strategie vztahů s Ruskem, kterou dnes představil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Sedmadvacítka podle ní zároveň chce usilovat o spolupráci v oblastech společného zájmu, té však v současnosti brání aktivní politika Moskvy mířící opačným směrem. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je zásadní, aby byly členské země v přístupu k Rusku jednotné.

Borrellův úřad návrh vypracoval na žádost lídrů členských zemí, kteří se současnou agresivní politikou Ruska zabývali na květnovém summitu. Dnes zveřejněnou strategii proberou šéfové států a vlád sedmadvacítky na své další schůzce příští týden.

"Za současných okolností se zdá být obnovené partnerství mezi Evropskou unií a Ruskem, které by umožnilo bližší spolupráci, vzdálenou vyhlídkou," prohlásil Borrell. Dokladem toho jsou podle něj ruské akce, které se snaží ovlivňovat a destabilizovat jak unijní státy, tak partnerské země jako jsou Ukrajina či Gruzie.

EU by měla posílit odolnost vůči hybridním i kybernetickým hrozbám


Země evropského bloku by podle návrhu strategie měly mimo jiné posílit svou kybernetickou bezpečnost a společnou obrannou kapacitu, stejně jako schopnost čelit hybridním hrozbám. Pracovat by měly také na rozvoji možností strategické komunikace.

Podle von der Leyenové budou i nadále patřit vztahy s Ruskem mezi zásadní strategické výzvy pro evropské společenství. "V reakci (na ruské aktivity) musí EU i nadále postupovat jednotně a konzistentně a bránit přitom naše společné hodnoty a zájmy," uvedla šéfka unijní exekutivy.

Autor: Euroskop