Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU řeší, zda omezit podíl britských pořadů ve vysílání, zabírají místo evropským

Euroskop.cz, ČTK, 22.06.2021

Evropská unie zvažuje zásah proti "nepřiměřenému" množství britského televizního a filmového obsahu na unijních plátnech a obrazovkách po odchodu Británie z EU. Vyplývá to z interního dokumentu EU, který měl k dispozici list The Guardian. Unie se tak snaží chránit "kulturní diverzitu" EU před zemí, která již není součástí společenství.

Tah by měl nejspíš významný dopad na britský filmový průmysl, neboť Británie je největším producentem filmových a televizních pořadů v Evropě. Za mezinárodní vysílací práva britské produkce loni inkasovaly 1,4 miliardy liber (41,7 miliard korun). Prodej práv evropským kanálům a streamovacím platformám vynesl britskému televiznímu průmyslu v letech 2019 až 2020 celkem 490 milionů liber, což pro Británii představuje druhý největší trh po USA, píše The Guardian.

 

Francie je nejvíce ochranářská

 

Hlavní motivací k plánovanému tahu je pro EU současné zařazení britských pořadů mezi evropské tituly, přičemž na podíl evropských filmů na unijních obrazovkách existují kvóty. Britské filmy z tohoto pohledu v podstatě zabírají místo filmům z jiných, menších nebo neanglicky hovořících zemí.

Podle směrnice EU o audiovizuálních mediálních službách musí být v televizi většina vysílacího času, tedy více než 50 procent, věnována evropskému obsahu. Na streamovacích platformách jako je Netflix a Amazon je to 30 procent.

Například Francie zašla v omezování mimoevropských pořadů ještě dál, na streamovacích platformách musí představovat evropská tvorba přes 60 procent a firmy musí na výrobu evropské produkce utratit nejméně 15 procent svého obratu, doplňuje The Guardian.

 

Ponechání britských pořadů pro kulturní rozmanitost

 

"Vysoká dostupnost britského obsahu ve streamovacích službách, jakož i privilegia zajištěná (jeho) označením za evropskou tvorbu mohou mít za následek nepřiměřenou přítomnost britského obsahu na kvótě evropských streamovacích služeb. Neproporčnost proto může ovlivnit plnění cílů propagace evropských děl a kulturní rozmanitosti, na něž se zaměřuje směrnice o audiovizuálních mediálních službách," píše se v dokumentu, o kterém diplomaté jednali 8. června.

Evropská komise má nechat vypracovat dopadovou studii o riziku britských pořadů pro "kulturní rozmanitost" EU. Studie bude podle diplomatických zdrojů prvním krokem pro budoucí omezení britského televizního obsahu. K dalšímu posunu dojde podle unijních zdrojů nejspíš za francouzského předsednictví EU, které začne 1. ledna 2022. Normu by mohly podpořit také Španělsko, Řecko, Itálie nebo Rakousko.

Samotný unijní dokument však upozorňuje, že Británie je signatářem Evropské úmluvy o přeshraniční televizi, díky čemuž se britské filmy stále řadí mezi evropskou tvorbu.

Autor: Euroskop.cz