Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

ČR poskytne 2,39 milionu vakcín zemím na Balkánu a v Africe a Asii

Euroskop.cz, ČTK, 27.07.2021

ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19. Poputují do balkánských zemí, Afriky a Asie. Rozhodla o tom vláda, uvedla na twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Dar je součástí dřívější dohody lídrů členských států EU, podle které unie daruje třetím zemím společně 100 milionů dávek vakcíny. Kromě toho ČR daruje očkovací látky také Vietnamu a Tchaj-wanu, doplnil po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Před koronavirem budeme v bezpečí, jen pokud zajistíme vakcíny pro celý svět," napsala tajemnice.

 

Pomoc 12 zemím

 

Senátor Pavel Fischer (nezávislý) na twitteru včera ocenil, že je mezi zeměmi, kterým Česko vakcíny poskytne, i Tchaj-wan. Podle něj vláda pomůže s vakcínami 12 zemím.

Podle Vojtěcha mohl stát v evropském daru určit prioritní země, do kterých chce vakcíny poslat. Vybrány jsou tedy země, se kterými má podle ministra ČR nadstandardní vztahy. Jsou to Ukrajina, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Mali, Indie, Tunisko, Gruzie, Moldavsko, Zambie, Vietnam, Thajsko a Bhútán.

Mimo evropskou iniciativu Covax jsou dary 250.000 očkovacích dávek pro Vietnam a 30.000 dávek pro Tchaj-wan, doplnil ministr. Ty zajistí ministerstvo zdravotnictví, část z těchto vakcín už je na území ČR.

 

Část darovat, zbytek prodat

 

Kromě darovaných vakcín, které nevyužijeme, chceme další prodat, respektive přepustit třeba jiným státům, řekl dále Vojtěch. Prvním příkladem je to, že Slovensko si odebere místo ČR z české kvóty jeden milion dávek od firmy Pfizer/BioNTech a zaplatí za ně. Od tohoto dodavatele má ČR podle Vojtěcha objednáno asi 14 milionů dávek, množství se tedy sníží na 13 milionů. ČR eviduje i poptávky z dalších evropských zemí. "Nevidíme žádný důvod, proč bychom k tomu nepřistoupili," konstatoval ministr. Podle něj nejde o to, že by z toho ČR měla zisk, ale o to, aby nebyl nákup vakcín, které ČR nespotřebuje, na úkor státního rozpočtu.

ČR má nyní objednáno 23,9 milionu dávek za 8,5 miliardy korun, podle Vojtěcha však nebude schopna všechny vakcíny spotřebovat.

Autor: Euroskop.cz