Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Velká Británie chce znovu vyjednávat o části brexitové dohody, EU odmítá

Euroskop.cz, Fotobanka ČTK, 27.07.2021
VB a EU

Brexitová dohoda, konkrétně protokol o Irsku a Severním Irsku, je v posledních týdnech znovu předmětem debat mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Britský premiér označil současné nastavení transportu se Severním Irskem za „neudržitelné“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nové jednání o protokolu odmítla, EU však zůstává otevřená hledání „kreativních řešení“, jak zmírnit obchodní tření mezi Severním Irskem a Spojeným královstvím.

Vláda Velké Británie se chce zbavit většiny kontrol zboží mezi ní a Severním Irskem a omezit celní postupy, které byly stanoveny v protokolu o Irsku a Severním Irsku. Chce tak umožnit volnější tok zboží mezi zeměmi. Požadované opětovné vyjednávání ohledně protokolu Evropská unie zamítla, je ale ochotna řešit obchodní konflikt mezi zeměmi. Východiska navržená EU však včera Spojené království zamítlo.

 

Tři předměty sporu

 

Hlavním předmětem sporu mezi aktéry je bezpečnost chlazených masných výrobků, kontrola kvality léčivých přípravků a pohyb asistenčních psů pro osoby se zdravotním postižením. Unie požaduje, aby bylo při převozu například mléka a vejcí ze zemí mimo EU zboží kontrolováno. Podle pravidel EU mají navíc v rámci bezpečnosti potravin chlazené masné výrobky zákaz vstupu na jednotný evropský trh ze třetích zemí, jako je Velká Británie.

Evropská unie ve dvou takzvaných nepublikovaných dokumentech navrhla řešení, jak obchodní problémy vyřešit. Co se léčivých přípravků týče, EU navrhla, aby Velká Británie zajistila, aby se příslušné léky distribuovaly pouze do Severního Irska a nikoli dále do Unie. Spojené království by tak nadále dodržovalo předpisy EU, které zahrnují například kontrolu kvality. 

„Návrh EU byl vítaným začátkem, ale jeho provoz by byl složitý, náročný a vůbec by se nezabýval například léky proti rakovině, které musí mít podle současných opatření licenci od Evropské agentury pro léčivé přípravky v Severním Irsku. Proto navrhujeme, že nejjednodušší cestou vpřed, je úplné odstranění léčivých přípravků z oblasti působnosti protokolu, abychom se těmto problémům v budoucnosti vyhnuli,“ řekl včera mluvčí vlády Spojeného království.

 

Základem je ochrana Velkopáteční dohody

 

Dále chtěla Komise ve svém návrhu usnadnit pohyb asistenčních psů doprovázející osoby cestující z Velké Británie do Severního Irska a také zjednodušit přesun hospodářských zvířat. Dokument dále usiloval o vyjasnění pravidel pro živočišné produkty pocházející z EU, které jsou před odesláním do Severního Irska přepravovány do Velké Británie za účelem skladování.

„To, co EU představuje jako balíček řešení, je ve skutečnosti jen malou podmnožinou mnoha obtíží způsobených protokolem. Potřebujeme komplexní a trvalá řešení, pokud se chceme vyhnout dalšímu narušení každodenního života v Severním Irsku,“ reagoval na tyto návrhy mluvčí Spojeného království.

Komisař Maroš Šefčovič, který se dlouhodobě zabývá brexitem, mezitím zdůrazňuje, že základem je zajistit prospěch obyvatel Severního Irska a ochranu mírové Velkopáteční dohody z roku 1998 mezi Severním Irskem a Irskou republikou a Irskou republikou a Spojeným královstvím.

Autor: Lucie Nalejvačová, Euroskop.cz