Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Euroskop.cz, ČTK, 29.07.2021

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v úterý v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Podle serveru Biden při výběru velvyslanců odměňuje bývalé poradce, politické spojence a štědré sponzory. Gitenstein byl na přelomu roku jedním ze členů Bidenova poradního sboru při formování nové administrativy a působil i ve správní radě nadace The Biden Foundation.

V letech 2009 až 2012 byl velvyslancem USA v Rumunsku a podle Bílého domu strávil většinu poslední dekády "prací na projektech ve střední a východní Evropě". Má za sebou také řadu let v americkém Senátu, kde mimo jiné pracoval pro právní výbor v době, kdy byl současný prezident Biden jedním z jeho členů.

Autor: Euroskop.cz