Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropané chtějí v EU raději Ukrajinu než Turecko

02.12.2005

Občané EU by raději viděli v Evropské unii Ukrajinu a Rusko než Turecko. Vyplývá to z průzkumu francouzské společnosti TNS Sofres

Občané EU by raději viděli v Evropské unii Ukrajinu a Rusko než Turecko. Vyplývá to z průzkumu francouzské společnosti TNS Sofres pro ukrajinskou skupinu Ukrainian Yalta European Strategy, která lobbuje za vstup bývalé exsovětské země do EU.

Zhruba 1000 občanům šesti největších zemí EU - Německa, Francie, Itálie, Polska, Španělska a Velké Británie, byla položena následující otázka: "Představte si, že následující země splní všechny podmínky pro vstup do EU. Jste pro nebo proti jejich vstup do Evropské unie?"

Mezi země, které byly do průzkumu zahrnuty, patřilo Turecko, jež zahájilo přístupové rozhovory s EU v říjnu, a také Ukrajina, Rusko a Maroko. Tyto země podle vyjádření Bruselu nemají na vstup do EU v nejbližší době šanci.

Pro připojení Ruska a Ukrajiny se ovšem vyslovilo více respondentů než k možnému vstupu Turecka, který je více pravděpodobný. "Ano" Ukrajině deklarovalo 51 procent dotázaných, Rusku 45 % a Turecku 40 %. Ještě hůře dopadlo Maroko, kterému podporu vyjádřilo pouze 31 procent dotázaných.

Francouzští odborníci také zjistili, ve srovnání s podobným průzkumem z loňského března, že v šesti největších zemích EU se stále více projevuje tendence snížení podpory dalšímu rozšiřování bloku. Nejvíce rozšiřování podporují Poláci, naopak nejsilnější odpor ke vstupu Turecka, Ruska nebo Ukrajiny do EU vyjádřili Francouzi a Němci. I v Polsku ovšem podpora nového rozšiřování od loňského března klesla (např. z 77 % na 64 % v případě Ukrajiny).

I přesto, že je Ukrajina favoritem šesti velikánů EU, doma velkou podporu vstupu do unie nemá. Tamní podpora vstupu podle TNS nedosahuje ani 50 procent. Velké množství dotazovaných Ukrajinců z průzkumu uvádělo podle společnosti na otázku "zda podporuje vstup své země do EU" "nevím" nebo "žádná odpověď". Podle expertky kyjevského Centra politických studií tyto odpovědi jen potvrzují hlavní ukrajinský problém - Ukrajinci toho o Evropské unii příliš neví.