EP schválil nová pravidla pro vysílání zaměstnanců do zahraničí

17.04.2014
čtk

Země Evropské unie zajistí lepší ochranu lidí, které vysílají firmy za prací do zahraničí. Shodli se na tom ve středu europoslanci během posledního zasedání Evropského parlamentu před květnovými volbami. Opatření má nejen zlepšit práva pracovníků, ale také zabránit podvodům, kterými chtějí firmy šetřit náklady.

Směrnice je namířena proti firmám, které své pracovníky do zahraničí vysílají jen naoko a zakládají takzvané schránkové společnosti v zemích, kde jsou nižší náklady na sociální výdaje zaměstnanců a jejich další práva. Parlament přijal reguli na základě dohody s jednotlivými členskými státy. „Konečná dohoda představuje rovnováhu mezi svobodou poskytování služeb a ochranou vysílaných pracovníků. Posiluje právní jistotu a zlepší situaci vysílaných pracovníků, kterých je v EU více než milion,“ uvedla polská europoslankyně Danuta Jazlowiecká, která byla zpravodajkou návrhu.

Europoslanci rovněž definovali falešnou samostatnou výdělečnou činnost, díky níž firmy „vyrábějí“ ze svých zaměstnanců podnikatele, což jim v některých zemích výrazně zlevňuje náklady. Firmy prostřednictvím těchto podvodů zneužívají evropskou směrnici z roku 1996 umožňující dočasně vysílat pracovníky za hranice, aby tam poskytovali služby.

Na všechny tyto snahy obejít zákony budou dohlížet úřady členských států, které budou případná opatření proti nim konzultovat s Evropskou komisí.

Podle českého levicového europoslance Richarda Falbra by nařízení mohlo vnést pořádek do špatně fungujících kontrol pracovního trhu. „Inspekce práce v členských státech nefunguje. U nás vůbec, ale ani v dalších zemích, například v Irsku… Směrnice dává členským státům pravomoci zavádět postihy, což je dobré,“ řekl Falbr ČTK.

Nové nařízení rovněž usnadňuje přístup k informacím pro zaměstnance i podniky. Firmy nyní budou muset informace o vysílání pracovníků do zahraničí přehledně prezentovat na internetu v několika jazycích.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek