Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Finanční úřady v Evropské unii: společně na kontroly

28.07.2005

Finanční úřady v Evropské unii: společně na kontroly

České finanční úřady dostaly novou zbraň v boji proti neplatičům daní. Spolu s berními úřady v dalších státech EU mohou u rizikových firem provádět souběžné kontroly ve všech státech, kde tyto společnosti působí. Novelu příslušných zákonů minulý týden podepsal prezident Václav Klaus.
Čeští berní úředníci se budou moci domluvit se svými kolegy v dalších členských zemích Evropské unie a ve stejnou dobu zkontrolovat nějakou společnost ve všech státech, kde má povinnost platit daně. Úřady by například kontrolovaly správnost nastavení převodních cen mezi společnostmi z nadnárodních skupin.
Finanční úřady možnost lépe spolupracovat se svými kolegy z EU vítají. "Svět se zmenšuje a u daní to platí také," řekl již dříve ředitel pražského finančního ředitelství Lubomír Janoušek.
Spolupráce mezi úředníky z různých zemí unie funguje již nyní, například u DPH. Zahraniční úřady také pro ČR provádějí exekuce a to samé dělají i české finanční úřady pro kolegy z unie.
Mezinárodní pomoc by se měla vztahovat na přímé daně, tedy daně z příjmů, z nemovitostí, daně dědické a darovací a daně z pojistného podle předpisů EU. I nadále se nebude týkat spotřebních daní.