Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropská komise proti dotacím nemocnic

28.07.2005

Evropská komise proti dotacím nemocnic


Kvůli financování veřejných nemocnic se Česko může dostat do sporu s Evropskou komisí. Brusel totiž přezkoumá, jestli subvencování státních, krajských a městských klinik v zemích EU neodporuje evropskému právu. Informoval o tom deník Handelsblatt.
Zda je na seznamu hříšníků, který sestavil úřad komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové, i Česko, včera komise nesdělila. Podle Handelsblattu se ale určitě zaměří "na Německo a několik dalších členů EU."
Financováním veřejných nemocnic se Evropská komise začala zabývat poté, co si na praktiky v některých členských státech unie stěžovali provozovatelé soukromých klinik, především v Německu. Těm vadí, že stát z daní financuje nejen investice, ale také ztráty veřejných zařízení.

Miliardy korun i eur

Do čela odporu se postavila nejsilnější společnost, Asklepios, jejíž obrat dosahuje třetiny rozpočtu českého zdravotnictví. Komisi pohrozila na jaře žalobou, pokud dva roky starou stížnost neprojedná.
Podle europoslance Milana Cabrnocha (ODS), který se zdravotnictvím zabývá, bude výsledek pro Čechy významný v každém případě: "Také u nás mají soukromé kliniky i ordinace nerovné podmínky se státními." Stát například ročně dotuje investice veřejných ústavů třemi miliardami korun. Před dvěma lety uhradil jejich dluhy za pět miliard.
Podle studie Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu dostávají také německé veřejné nemocnice ročně na investice a schodky kolem tří miliard eur.
České soukromé nemocnice zatím protesty v Bruselu neplánují. "Veřejné nemocnice hospodaří se ztrátou a potřebují dotace, my se ziskem a s vlastními investicemi. Necítím to jako křivdu, je to naše výhoda," říká Karel Dostalík, ředitel nemocnice v Třinci-Podlesí, která patří firmě Euromednet. Z pohledu veřejných financí by se ovšem také podle něj zrušení dotací vyplatilo.
Se sympatiemi sleduje pokus německých kolegů slovenská finanční společnost Penta, která investuje do zdravotních pojišťoven, nemocnic a lékáren: "Stejně jako v jiných zemích Evropské unie je těžší získat státní dotaci pro soukromé společnosti. Jsme proti státním zdravotním ústavům do určité míry znevýhodněni," říká mluvčí Penty Andrea Straková.

Možný scénář

Pokud soukromé kliniky se svou stížností uspějí a Brusel označí subvence jako zakázanou podporu, nařídí Evropská komise členským státům, aby vybraly poskytnuté dotace od veřejných nemocničních zařízení zpět.
Kromě toho, že zahájí šetření stížnosti německých nemocnic, by dnes komisařka Kroesová měla představit návrh nových pravidel, jimiž se bude subvencování veřejného sektoru v EU v příštích letech řídit. Šanci dotovat nemocnice však podle Handelsblattu dostanou jen ty země, které financují zdravotnictví transparentně.
Také nová pravidla mohou Čechům komplikovat život. Na malou průhlednost zdejších zdravotnických financí a účtů nemocnic upozornily v posledních dvou letech Světová banka a Světová zdravotnická organizace.
Ekonomický náměstek nemocnice v Praze-Motole Jiří Čihař však soudí, že kontrola a snaha o nápravu by způsobila problémy spíš bruselským úředníkům: "Rok by jim trvalo, než by pochopili, co je to české zdravotnictví," míní.