Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Brusel zatím nemá stížnosti na dotování klinik v Česku

14.07.2005

Brusel zatím nemá stížnosti na dotování klinik v Česku

Brusel/Praha, 14. 7. 2005
Česká republika není na seznamu zemí, u nichž chce Evropská komise přezkoumat financování veřejných nemocnic. Zatím. Na subvencování českých klinik si totiž v Bruselu - na rozdíl třeba od Němců - dosud nikdo nestěžoval.
"Můžeme říct jen to, že jsme neobdrželi žádnou stížnost na financování českých veřejných nemocnic," odpověděl včera na dotaz HN mluvčí komisařky pro hospodářskou soutěž Luc De Hert. To, že se komise hodlá podporou nemocnic zabývat, ale potvrdil. Zatím se však zaměří jen na případy, na něž Brusel upozornili konkrétní stěžovatelé.
Jedním z nich je společnost Asklepios, jednička mezi provozovateli soukromých klinik na německém trhu. Té vadí, že vláda v Německu dává veřejným nemocnicím peníze nejen na investice, ale i na vyrovnání jejich ztrát. Stejná praxe však funguje i v Česku.
"To, že se komise rozhodla zabývat jen zeměmi, z nichž pocházejí stěžovatelé, je běžné," vysvětlil HN zdroj z Bruselu. Pokud se však stejný problém vyskytne i jinde, většinou netrvá dlouho, a ke stížnosti se připojí i poškození - v tomto případě tedy například soukromé kliniky - z ostatních států. "Je to jen otázka času." (zuk)