Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Brusel navrhuje přísnější pravidla pro nakládání s výbušninami

22.07.2005
Evropská komise totiž navrhla členským zemím zpřísnit podmínky nakládání s výbušninami a surovinami, z nichž je možné vyrobit bomby, aby tak znesnadnila život teroristům v Evropě.

Brusel navrhuje přísnější pravidla pro nakládání s výbušninami

Pohyb výbušnin po Evropě by měl být v budoucnosti lépe kontrolován.
Evropská komise totiž včera navrhla členským zemím zpřísnit podmínky nakládání s výbušninami a surovinami, z nichž je možné vyrobit bomby, aby tak znesnadnila život teroristům v Evropě.
Současně navrhla usnadnit sledování a pronásledování zločinců i přes vnitřní hranice mezi státy Evropské unie.
Evropská komise podle komuniké počítá se sérií konkrétních opatření. Například povolování by měl podléhat i nákup hnojiv, z nichž se dají vyrobit bomby, anebo by v unii měla vzniknout síť pyrotechnických expertů, kteří by si vyměňovali poznatky o nových hrozbách, zejména pokud jde o podomácku vyrobené výbušniny.

Odhalování výbušnin by mělo být snazší

Zlepšit by se však měla bezpečnostní opatření v celém řetězci, od výroby komerčních trhavin přes jejich skladování až po následnou přepravu. Potřeba je podle členů Evropské komise rovněž zapracovat na možnostech snazšího odhalování výbušnin, lepší výměny informací a pomoci při vyšetřování.
Komise míní také dát dohromady výrobce výbušnin, obchodníky a experty na boj s terorismem, aby společně vypracovali plány na další zvýšení bezpečnosti ve sféře výbušných materiálů a střelných zbraní.
"Atentáty v Madridu a nejnověji také ty v Londýně zdůrazňují nezbytnost přijmout všemožná opatření, která by zabránila teroristům a jejich pomocníkům zaopatřit si nebezpečné materiály," zdůraznil včera italský místopředseda Evropské komise Franco Frattini.
K návrhu komise, vycházejícímu z antiteroristického plánu Evropské unie po loňských atentátech v Madridu, by se nyní měly vyjádřit členské státy. Pak by komise měla vypracovat konkrétní legislativní předlohy.

"Schengen" bude muset být upraven

Komise rovněž předložila členským státům návrh rámcového nařízení, které by umožnilo zlepšit přeshraniční policejní spolupráci včetně sledování či stíhání zločinců.
Toto "horké pronásledování" pachatelů přes hranice až dosud upravují pouze bilaterální dohody.
"Volný pohyb lidí uvnitř schengenského prostoru vyžaduje protiopatření, která by odstranila bezpečnostní mezery pramenící ze zrušení hraničních kontrol. Zločinci se mohou pohybovat stejně volně jako bezúhonní občané. Překážky spolupráce, znamenající beztrestnost, musí být odstraněny," zdůraznil komisař Frattini.
Schengenský prostor zahrnuje původních patnáct členů Evropské unie, ale bez Velké Británie a Irska. Noví členové EU by se k "Schengenu" měli připojit nejdříve na podzim 2007, nejspíše spolu se Švýcarskem. Toto datum ve včerejším rozhovoru pro HN potvrdil také ministr vnitra František Bublan. "Musíme ještě prokázat schopnost napojit se na informační systémy, skluz v přípravách nemáme," ujistil Bublan.
Česká republika má smlouvu umožňující pronásledování zločinců v pohraničních oblastech s Německem, do konce roku by měla platit ještě v širším rozsahu také smlouva s Rakouskem, kterou ministři vnitra podepsali minulý týden.