Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Inflace v eurozóně v listopadu stoupla na 1,5 procenta

Euroskop, čtk, 18.12.2017

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 1,5 procenta z říjnových 1,4 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. K růstu meziroční míry inflace největší měrou přispěly ceny pohonných hmot.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Na říjnovém zasedání ale ECB rozhodla, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (770 miliard Kč) z nynějších 60 miliard eur. Minulý týden pak ECB zlepšila odhady růstu ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky a předpověděla, že inflace by do roku 2020 měla dosáhnout 1,7 procenta.

V celé Evropské unii meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 1,8 procenta z říjnových 1,7 procenta. Nejvyšší inflaci vykázalo Estonsko, kde ceny vzrostly o 4,5 procenta. Nejpomaleji se ceny zvýšily na Kypru, a to o 0,2 procenta.

Autor: Euroskop