Warning: Header may not contain more than a single header, new line detected in /var/www/euroskopcz/web/euroskop.cz/www/public/admin/cfg/libs_parser/parser_modifiers.inc.php on line 634
Euroskop.cz - Ekonomika - Komise varovala 12 zemí EU kvůli hospodářské nerovnováze
Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise varovala 12 zemí EU kvůli hospodářské nerovnováze

Euroskop, čtk, 07.03.2018

Evropská komise (EK) dnes varovala Itálii, Chorvatsko a Kypr, že jejich hospodářství je v nadměrné nerovnováze. S nerovnováhou, byť v menší míře, se potýká také osm dalších zemí. Komise to dnes uvedla v hodnocení situace členských států, které je součástí každoročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky Evropské unie.

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis po dnešním jednání komise připomněl, že evropské hospodářství nyní roste nejrychleji za poslední desetiletí.

"Roste míra investic, zaměstnanost je na rekordních úrovních a nezaměstanost skoro na míře před krizí. Snížil se podíl lidí s rizikem sociálního vyloučení, zlepšují se veřejné finance a bankovní sektor se uzdravuje," vypočetl.

Právě v takové chvíli ale podle něj platí, že silné jsou takové ekonomiky, které účinným způsobem řeší své vlastní slabé stránky. "A přesně taková by měla být naše další strategie na národní i evropské úrovni," podotkl.

Pozor si musí dávat i Německo či Švédsko


Komise dnes zlepšila hodnocení stavu ekonomiky Francie, Portugalska a Bulharska, nerovnováha ale v těchto zemích dál přetrvává. Upozornění míří také do Německa, Irska, Nizozemska, Španělska a Švédska. Z 12 států bloku, jejichž hospodářství Komise kvůli možné makroekonomické nerovnováze prověřovala od loňského listopadu, bylo jen v případě Slovinska konstatováno, že žádná nerovnováha nehrozí.

Po analýze stavu v jednotlivých státech bloku, která dnes byla zveřejněna, je na členských zemích EU, aby do dubna představily své hospodářské priority na letošní rok. Komise následně v květnu na základě nynějších materiálů předloží svá konkrétní doporučení, jaké úpravy a reformy by jednotlivé země měly udělat ke zlepšení výkonu své ekonomiky.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Komise navrhla nová pravidla pro zdanění digitální ekonomiky

Christine Kovaříková, Úřad vlády, 21.03.2018

Před 25 lety vznikl jednotný evropský trh

Rada Evropské unie, Euroskop, 16.03.2018