Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Hospodářský růst v eurozóně i v EU zpomalil na 0,2 %

Euroskop, čtk, 01.08.2019

Růst ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí zpomalil shodně na 0,2 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V prvním kvartálu činil hospodářský růst v zemích eurozóny 0,4 procenta a v celé EU 0,5 procenta.

V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Jeho růst tak zvolnil z 1,2 procenta v prvním kvartálu. V celé EU meziroční růst zpomalil z 1,6 procenta na 1,3 procenta.
 
Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc potvrdil, že na letošní rok počítá se zpomalení růstu ekonomiky eurozóny na 1,3 procenta z loňských 1,9 procenta. V příštím roce by však měl růst podle MMF zrychlit na 1,6 procenta.
 
Míra nezaměstnanosti v eurozóně se podle středečních údajů Eurostatu navzdory zpomalujícímu růstu ekonomiky v červnu snížila na jedenáctileté minimum 7,5 procenta. Údaje Eurostatu ve středu rovněž ukázaly, že inflace v eurozóně klesla na 1,1 procenta, což je nejnižší úroveň za téměř rok a půl.
 
Slabá inflace a zpomalující hospodářský růst posilují očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) podpoří ekonomiku eurozóny uvolněním měnové politiky. ECB minulý týden signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů.
Autor: Euroskop