Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Inflace v eurozóně klesla na 1 %, výrazně se vzdálila cíli ECB

Euroskop, čtk, 20.08.2019

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zpomalilo na 1,0 z červnových 1,3 procenta. Ve své konečné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Upravil tak svůj dřívější rychlý odhad, ve kterém pro eurozónu uváděl tempo růstu 1,1 procenta. V celé Evropské unii míra inflace klesla na 1,4 procenta z 1,6 procenta.

Zveřejněná čísla potvrzují, že inflace v eurozóně se výrazně vzdálila cíli Evropské centrální banky (ECB), která ji chce mít těsně pod dvěma procenty. Podporují tak očekávání, že ECB příští měsíc představí další opatření na podporu ekonomiky eurozóny. Loni v červenci míra inflace v zemích platících eurem i v celé EU činila 2,2 procenta.
 
"S inflací držící se hluboko pod cílovou úrovní podporují dnešní údaje naši předpověď stimulačního balíčku na zářijovém zasedání ECB," uvedla ekonomka Rosie Colthorpeová ze společnosti Oxford Economics. ECB bude o své politice jednat 12. září.
 
Centrální banka minulý měsíc signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů. Podle analytiků by ECB v září mohla snížit svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,5 procenta ze současných minus 0,4 procenta, napsala agentura AP.
 
V Portugalsku ceny letos v červenci klesly o 0,7 procenta, nejslabší růst pak vykázal Kypr, kde inflace činila 0,1 procenta, a Itálie s růstem o 0,3 procenta. Na opačném konci je Rumunsko (4,1 procenta), Maďarsko (3,3 procenta) a Lotyšsko se Slovenskem (obě 3,0 procenta). V České republice činil růst 2,6 procenta.
Autor: Euroskop